V Německu roste odpor proti obchodní dohodě mezi EU a Kanadou

Ačkoliv dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA) by měli už na podzim podepsat zástupci obou stran, v Německu se proti ní šikují odpůrci, kteří ji chtějí zastavit nebo alespoň změnit. Zda dohoda projde německým parlamentem, závisí hlavně na sociálních demokratech (SPD), jejichž postoj je ale nejednoznačný. Šéf strany a vicekancléř Sigmar Gabriel podle některých jasnou podporou dohody riskuje svou politickou budoucnost.

Na protest proti dohodě CETA podalo více než 125.000 Němců společnou stížnost k ústavnímu soudu. Do Karlsruhe, kde soud sídlí, musel na konci srpna dopravit nákladní vůz 70 kartonů s plnými mocemi, na jejichž základě se lidé k ústavní stížnosti připojují. Jde zatím o nejrozsáhlejší podobnou stížnost v dějinách Německa.

Tuto sobotu se odpor proti chystané dohodě, která má výrazně zjednodušit obchod mezi osmadvacítkou a Kanadou, přenese také do ulic německých měst. V Berlíně, Hamburku, Mnichově, Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem, Stuttgartu a Lipsku se uskuteční protesty proti CETA a také proti chystané smlouvě o volném obchodu se Spojenými státy (TTIP). Mají se jich zúčastnit statisíce lidí.

Každé z 26 organizací, které za protestem stojí, na smlouvě s Kanadou vadí něco jiného. Ekologové za nedostatečná považují některá ustanovení o ochraně životního prostředí, další kritici mají zase obavu o ochranu spotřebitelů nebo o fungování stálého investičního soudního dvora, s jehož vytvořením již dojednaná smlouva počítá.

Na protestech proti CETA se budou podílet i některé organizace sociální demokracie (SPD), tedy vládní strany, která o osudu dohody v německém parlamentu rozhodne. Koaliční křesťanští demokraté s ní problém nemají. Šéf SPD a zároveň ministr hospodářství Sigmar Gabriel, který dohodu s Kanadou na rozdíl od té se Spojenými státy dlouhodobě podporuje, se i proto rozhodl, že o CETA nechá začátkem příštího týdne straníky hlasovat.

Na své straně má sice předsednictvo sociální demokracie, zemské organizace v Bavorsku, Berlíně a Brémách už ale daly najevo, že budou proti. Dohodu odmítá i levicové křídlo strany a mladí sociální demokraté.

Pokud by Gabriel při hlasování, které přijde jen dva dny po masových demonstracích, neuspěl, rovnala by se podle některých pozorovatelů taková porážka vyjádření nedůvěry. Gabriel by pak nejspíš neměl šanci kandidovat na kancléře.

Německý vicekancléř si závažnost hlasování dobře uvědomuje a ještě v tomto týdnu se vydá do Kanady, aby tam na poslední chvíli o dohodě znovu jednal. Sejde se s šéfem tamní vlády Justinem Trudeauem a ministryní mezinárodního obchodu Chrystiou Freelandovou.

CETA, která má snížit cla u 98 procent zboží a umožnit firmám, aby se u protistrany ucházely o veřejné zakázky, má být podepsána na summitu EU s Kanadou. Za obvyklých okolností by pro její schválení, jako u ostatních dohod uzavíraných unií, stačil souhlas vlád zemí EU a Evropského parlamentu. Evropská komise ale navrhla proces, který počítá i s ratifikací v národních parlamentech členských zemí. Než by se parlamenty k dohodě vyjádřily, dohoda by platila v provizorním režimu.

Kanada loni do EU vyvezla zboží za 28,2 miliardy eur, osmadvacítka opačným směrem pak za 35,2 miliardy eur.

Newsletter