V Nigérii 31. října začne dialog o ukončení útoků na těžbu ropy

Ukončit útoky povstalců na ropnou infrastrukturu bude cílem dalšího jednání, které začne 31. října mezi nigerijskou vládou a představiteli komunit a ozbrojenců z oblasti delty Nigeru. Agentuře Reuters to v pondělí oznámily dva zdroje z nigerijského ministerstva pro ropu. Největší africká ekonomika je na ropné produkci závislá, kvůli častému poškozování těžebních zařízení se ale propadá do hospodářské i energetické krize. Útoky zároveň postihují i významné zahraniční ropné firmy.

Jednání v hlavním městě Abuje se za vládní stranu zúčastní ministr pro ropu a možná i nigerijský prezident Muhammadu Buhari, uvedl jeden ze zdrojů Reuters.

Podobné dialogy v minulosti nikdy nevedly k dlouhodobým příměřím, upozornil Reuters s tím, že povstalecká scéna v deltě Nigeru je rozdrobená a ani jejím velitelům se často nedaří kontrolovat „rozhněvané, mladé, nezaměstnané muže,“ kteří tvoří většinu ozbrojenců.

Obyvatelé oblasti delty Nigeru si dlouhodobě stěžují, že žijí v chudobě, ačkoli v jejich lokalitě se nachází většina nigerijského ropného bohatství. Místním komunitám vadí také znečištěné životní prostředí a odstraňování domů v zájmu rozšiřování těžby.

Na ropná zařízení často útočí Hnutí za osvobození delty Nigeru (MEND). Letos v srpnu vznikla další podobná skupina Spravedlnost pro zelené pozemky delty Nigeru (NDGJM). Podle údajů z letošního května opakované poškozování těžební infrastruktury stlačilo produkci ropy na dvaadvacetileté minimum. Také proto Nigérie na konci srpna oznámila, že se propadla do recese, poprvé od roku 1991.

Na jihu země v oblasti delty řeky Niger dlouhodobě těží ropu nigerijské státní i zahraniční soukromé firmy, zejména americká společnost Chevron a britský Shell.

Newsletter