V parlamentních volbách na Kypru zřejmě zvítězili konzervativci

V dnešních parlamentních volbách v Řeky obývané části ostrova Kypr zřejmě těsně zvítězilo pravicové Demokratické shromáždění (DISY), které podporuje nynější hlavu státu. Ukázal to průzkum mezi voliči po odchodu z volebních místností, který provedla místní televize. DISY získalo podle tohoto průzkumu 29,5 až 32,5 procenta hlasů. Druhá levicová Pokroková strana pracujícího lidu (AKEL) pak 26,5 až 29,5 procenta hlasů.

DISY podporuje současného prezidenta Nikose Anastasiadise a jeho snahy o znovusjednocení desítky let etnicky rozděleného ostrova. Nové složení parlamentu ale nijak neovlivní vládu, protože tu v kyperském prezidentském systému sestavuje hlava státu.

Volby jsou považovány za důležitý test pro stávajícího konzervativního prezidenta Anastasiadise, který je v úřadu od roku 2013. Loni obnovil jednání se zástupci Severokyperské republiky, jejichž cílem je znovusjednocení rozděleného ostrova.

Kypr je rozdělen od turecké invaze z července 1974, kdy Ankara vyslala do severní třetiny ostrova vojska v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků. Ti chtěli připojit Kypr k Řecku. Kypr je nyní členským státem EU, ale fakticky jde jen o jižní, řeckou část ostrova, zatímco severní republiku s převážně tureckým obyvatelstvem uznává jen Turecko.

Svůj hlas může odevzdat celkem 540.000 lidí, kteří žijí v řecké části Kypru. Severní část ostrova si volí vlastní vládu.

Newsletter