Euro obrací proti dolaru do zisku k hranici 1,1900 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě poblíž 25,50 za euro.

V Rusku začali soudit osoby spojované s úmrtím šéfa Totalu

V Rusku dnes začal čtením obžaloby soudní proces s pěti zaměstnanci letiště obviněnými z podílu na smrti šéfa francouzské ropné společnosti Total Christopha de Margerieho. Spolu s tříčlennou posádkou v říjnu 2014 zemřel při startu letadla na moskevském letišti Vnukovo při srážce se sněžným pluhem.

Pětice je souzena za porušení bezpečnostních pravidel, čímž způsobila smrt. Jsou v ní řidič pluhu, u něhož se našel v krvi alkohol, hlavní inženýr a pracovníci letového dispečinku. Žena, která pracovala u obsluhy světel, byla obvinění zproštěna.

Ze záznamových skříněk letadla a ze záběrů bezpečnostních kamer vyplývá, že piloti letadla o jednom pluhu věděli, ale když letadlo startovalo, stroj z jejich zorného pole zmizel. Nevšimli si pak dalšího pluhu, který se na dráhu vrátil ze zatím neobjasněných příčin.

„Nejde zde o tragickou shodu náhod, ale o trestní pochybení pracovníků,“ konstatovali vyšetřovatelé. Právníci obžalovaných se ale domnívají, že selhal bezpečnostní systém letiště.

De Margerie byl považován za přítele ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho smrt způsobila ve Francii i v Rusku podle agentury AFP šok. Putin de Margeriemu posmrtně udělil řád za podíl na rozvoji ekonomických a kulturních vztahů mezi Ruskem a Francií. V říjnu, kdy zemřel, se vracel z Moskvy, kde se zúčastnil vládní schůze věnované investicím. Kromě jiného na ní kritizoval sankce uvalené na Rusko kvůli Ukrajině a označil je za nespravedlivé a neproduktivní.

Newsletter