Výnos desetiletého amerického dluhopisu ochráněného o inflaci, tzv. TIPS, klesl pod -1,13 %. Dolar nehledě na to posiluje proti euru pod 1,1800 EURUSD. Procyklické měny oslabují, výprodejní tlak pozorujeme i u měn regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

V Šanghaji otevřel brány první Disneyland v pevninské Číně

V Šanghaji byl dnes otevřen první zábavní park Disneyland vybudovaný na území pevninské Číny. Před zahájením provozu se sice objevily kritiky, že atrakce představují „americkou kulturní invazi“, zábavní park má však podporu komunistické vlády v Pekingu. Zahajovacích oslav se zúčastnilo více než 1000 představitelů vládnoucí komunistické strany, napsal zpravodajský server BBC News.

Generální ředitel společnosti The Walt Disney Company Bob Iger při zahajovacím ceremoniálu neopomněl zdůraznit, že šanghajský Disneyland nese řadu čínských rysů. Vedle tradičního disneyovského zámku, který je v Šanghaji vůbec největší na světě, a všudypřítomných postaviček myšáka Mickeyho a kačera Donalda tak v komplexu návštěvníci najdou čajovnu ve stylu domů stavěných ve východní Číně, postavičky inspirované čínským zvěrokruhem i typické čínské jídlo.

Analytici podle agentury AP předpokládají, že šanghajský Disneyland se stane nejnavštěvovanějším zábavním parkem na světě a bude přitahovat nejméně 15 milionů, ale možná až 50 milionů lidí ročně. Šanghaj představuje obrovský trh, který čítá 300 milionů obyvatel žijících v dosahu tří hodin cesty vlakem či autem. Jde také o jeden z nejbohatších regionů Číny.

Pro mnohé Číňany ale výše vstupného přesahuje jejich finanční možnosti. Nejvyšší cena vstupenek pro dospělé dosahuje 76 dolarů (více než 1800 Kč), levnější vstupné pro dospělé je 56 dolarů (téměř 1350 Kč). Průměrný čistý měsíční příjem v zemi je přitom pouhých 278 dolarů (6700 Kč).

V první den provozu byl ale zájem o zábavní park obrovský a před některými atrakcemi se navzdory dešti tvořily i několikahodinové fronty. Podle průzkumu ústavu SCC plánuje Disneyland navštívit 40 procent dotázaných z oblasti Šanghaje.

Newsletter