V solární kauze spojené s Vitáskovou se odvolal i státní zástupce

Státní zástupce Radek Mezlík se odvolal proti rozsudku, kterým soud nepravomocně potrestal i předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou, a to v neprospěch šestice odsouzených z osmi. Pro Vitáskovou navrhuje i peněžitý trest 2,5 milionu korun a zákaz výkonu rozhodování jako úřední osoby ve správních řízeních na dobu 10 let, řekla dnes ČTK mluvčí brněnského krajského soudu Simona Tesařová. Proti rozsudku se odvolalo také všech osm odsouzených, případ bude řešit olomoucký vrchní soud.

Krajský soud v Brně poslal předsedkyni ERÚ na 8,5 roku do vězení s ostrahou za to, že dvě solární elektrárny na Chomutovsku získaly v roce 2010 neoprávněně licenci na provoz. Vitásková vinu popírá a celou kauzu považuje za vykonstruovanou. V kauze bylo deset obžalovaných, kromě Vitáskové sedmi dalším udělil soud tresty v rozmezí 5,5 až 8,5 roku vězení, a také vysoké pokuty.

„Státní zástupce se odvolal ve lhůtě, rozsudek mu byl doručený 16. června,“ řekla Tesařová.

Odvolání podal Mezlík kromě Vitáskové v neprospěch Jana Hudečka a Jaroslava Kryma, kterým navrhl zvýšit trest odnětí svobody ze šesti na 7,5 roku. Dále Michaely Schneidrové, pro kterou navrhuje i peněžitý trest půl milionu korun. Zvýšení peněžitého trestu navrhuje pro Alexandra Zemka a Zdeňka Zemka mladšího, a to ze sedm milionů korun na 21 milionů korun.

Podle únorového rozsudku elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun v Chomutově obdržely licence neoprávněně, a to na základě falešných revizních zpráv. Vitásková pak zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licencí, v němž mohli majitelé elektráren, synové miliardáře a podnikatele ve strojírenském průmyslu Zdeňka Zemka, o tato povolení přijít. Podle policie kvůli tomu vznikla státu škoda 300 milionů korun. Za dvacet let provozu obou elektráren by mohla podle spisu dosáhnout dvou miliard korun.

Elektrárny dostaly licence 31. prosince 2010, tedy pár hodin před prudkým poklesem výkupní ceny energie z českých solárních elektráren. Majitelé solárních elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12 150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu držitelé licence dostávají 5500 korun. Obě částky jsou garantované na dvacet let. Podnikatelé proto spěchali, aby dostali licenci pro provoz solárních elektráren ještě do konce roku 2010.

Newsletter