V Sýrii začalo platit příměří, podle armády bude trvat sedm dní

V Sýrii dnes v 19:00 místního času (18:00 SELČ) začalo platit příměří dojednané Spojenými státy a Ruskem. Velení syrské armády oznámilo, že klid zbraní bude platit v celé Sýrii po dobu sedmi dní. Armáda si ale vyhradila právo odpovědět na jakékoli útoky ozbrojených skupin, uvedla syrská státní televize. Zda se budou příměřím řídit i povstalecké skupiny, není jasné. Zdroje z tábora rebelů ale naznačují, že tomu tak bude. Syrští opoziční aktivisté po první hodině hlásili, že klid zbraní v zemi prozatím převládá. Podobné zprávy měli také Američané, uvedl ministr zahraničí John Kerry.

Příměřím se podle sdělení armády bude řídit jak syrská vláda, tak její spojenci Rusko a Írán. Ještě půl hodiny před zahájením klidu zbraní ale byly z několika syrských oblastí hlášeny násilnosti.

Ruská diplomacie ve svém prohlášení vyjádřila znepokojení nad tím, že některé ozbrojené opoziční skupiny včetně Ahrár aš-Šám uvedly, že příměří odmítají. Rusko v této souvislosti spoléhá na Spojené státy, že využijí svého vlivu na „umírněnou opozici“ a donutí ji respektovat klid zbraní.

Kerry uvedl, že podle prvotních zpráv se násilnosti v Sýrii po vyhlášení příměří snížily. Konečné závěry týkající se toho, jak bude klid zbraní účinný, je ale podle něj zatím předčasné vynášet. Strany syrského konfliktu ministr vyzval, aby příměří dodržely. Jde podle něj možná o poslední šanci, jak ve sjednocené Sýrii dosáhnout míru.

Spojené státy a Rusko nové příměří vyjednaly minulý týden. Jeho první fáze počítá se osmačtyřicetihodinovým klidem zbraní. Jde o druhý letošní pokus Washingtonu a Moskvy zastavit přes pět let trvající občanskou válku, která si v této blízkovýchodní zemi vyžádala přes 250.000 lidských životů a dalších 11 milionů lidí vyhnala z domovů.

Rusko i Západ si od příměří slibují oživení mírových rozhovorů mezi vládou prezidenta Bašára Asada a povstalci, kteří bojují za jeho svržení. Klid zbraní by také měl přispět k porážce ozbrojenců z takzvaného Islámského státu (IS) a z dalších extremistických skupin v Sýrii. Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov uvedl, že mírové rozhovory by mohly být obnoveny v říjnu.

Jedním z cílů příměří bylo umožnit OSN dovézt pomoc do boji zmítaného města Halab, které ovládá zčásti armáda a zčásti povstalci. Za posledních 40 dní tam podle syrské organizace na ochranu lidských práv zahynulo přes 2000 lidí, bylo mezi nimi 700 civilistů a 160 dětí. Podle Moskvy by měl humanitární koridor vzniknout „okamžitě“ a pomoc do oblasti by tedy měla začít proudit co nejdříve.

Newsletter