V Temelíně vyváží jaderné palivo, potrvá do poloviny července

O víkendu začalo vyvážení paliva z reaktoru druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Potrvá do poloviny července. Oborníci ho zkontrolují a větší část pak vrátí do reaktoru, řekl ČTK tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták. Plánovaná úplná odstávka druhého bloku začala v Temelíně 3. června.

Palivo se převáží pod vodou. Za půl hodiny urazí pouze několik metrů a odborníci podle Svitáka pečlivě sledují každý centimetr pohybu.

Z reaktoru do bazénu se přesune všech 163 palivových souborů, které následně technici podrobně zkontrolují. Zjišťují těsnost a geometrii paliva. Zpět do reaktoru se jich vrátí 127, doplněny budou 36 novými soubory. Každý palivový soubor má podle Svitáka přesně stanovené místo, aby byl výkon reaktoru rovnoměrně rozložen.

„Palivové soubory, které se již nevrací do reaktoru, zůstávají přibližně deset let v bazénu skladování vedle reaktoru. Poté jsou ve speciálních kontejnerech převezeny do skladu použitého paliva, který je od roku 2010 v provozu v areálu elektrárny,“ řekl Sviták a dodal, že tady mohou být umístěny až 60 let. Během odstávky druhého bloku budou do skladu zavezeny tři kontejnery, každý s 19 palivovými soubory.

Součástí odstávky je podle něj řada kontrol a revizí, které mají připravit zařízení na následný desetiměsíční provoz. Kontroluje se například tlaková nádoba reaktoru i celý primární okruh, bezpečnostní systémy nebo chladicích věže. „Na zajištění odstávkových prací se podílí přibližně 700 pracovníků z šesti desítek dodavatelských firem a téměř 400 pracovníků ČEZ,“ řekl Sviták.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.

Newsletter