V Texasu explodoval nákladní vůz vezoucí nafukovače airbagů Takata

V americkém Texasu minulý týden explodoval nákladní automobil převážející nafukovače airbagů a chemikálie japonské společnosti Takata. Při výbuchu zemřela jedna žena a další čtyři osoby utrpěly zranění. Informovala o tom firma Takata, která se již delší dobu potýká s problémy kvůli úmrtím zaviněným jejími nafukovači airbagů. Potíže s nafukovači si vyžádaly rozsáhlé svolávání aut do servisů.

Řidič nákladního vozu podle firmy nezvládl zatáčku a havaroval. Automobil poté vzplál a explodoval. Tato exploze způsobila požár domu a jiného vozu, který jel kolem. V důsledku exploze zemřela sedmašedesátiletá žena, která se podle místních médií nacházela v domě. Posádce havarovaného nákladního automobilu se podařilo ještě před explozí vystoupit.

Firma uvedla, že spolupracuje s úřady při vyšetřování nehody. Zdůraznila, že pro převoz svých výrobků uplatňuje přísné předpisy, které odpovídají veškerým regulačním nařízením.

Převážené nafukovače airbagů obsahovaly dusičnan amonný. Ten Takata využívá v airbazích k vyvolání malé exploze, která při nehodě airbag nafoukne. Ukázalo se však, že tento systém může selhat a exploze může do vozu vymrštit části kovu. Takováto selhání airbagů Takata jsou spojována s minimálně 11 úmrtími a s více než stovkou zranění. Automobilky již kvůli tomuto problému svolaly do servisů desítky milionů vozů.

Newsletter