V Turecku byli kvůli pokusu o převrat zatčeni další novináři

Turecké úřady dnes v souvislosti s červencovým pokusem o puč pozatýkaly další novináře. Mezi devítkou zadržených žurnalistů je podle agentury AFP také šéfredaktor anglické online verze jednoho z nejčtenějších deníků Hürriyet. Úřady viní zatčené novináře ze styků s duchovním Fethullahem Gülenem, kterého Ankara považuje za zosnovatele pokusu o státní převrat.

Celkem vydala prokuratura v Istanbulu zatykač na 35 osob. Kromě Dinçera Gökçea z Hürriyetu jsou mezi nimi současní i bývalí novináři deníků Bugün, Radikal, Yeni Şafak nebo opozičního Zamanu, uvedla turecká televize NTV.

Po nezdařeném pokusu o převrat zatkla turecká policie už více než 40.000 lidí. Přibližně polovina z nich byla obviněna a umístěna do vazby. V rámci čistek ve státní správě přišlo o práci přes 81.000 zaměstnanců včetně soudců, prokurátorů, policistů, úředníků nebo učitelů. Asi 5000 z nich dostalo výpověď, zbytek byl dočasně zbaven funkcí.

Turecké úřady po pokusu o převrat rovněž nechaly uzavřít 130 médií a zatkly více než 60 novinářů, uvedla Evropská federace novinářů.

Ankara opakovaně žádá Washington o vydání Gülena, který dlouhodobě žije v americkém exilu. Spojené státy poslední žádost zkoumají. Duchovní jakýkoli podíl na převratu odmítá, odsoudil jej a požaduje ustavení mezinárodní komise pro vyšetření jeho okolností.

Newsletter