V Turecku po měsících přistál první charterový let z Ruska

Po diplomatické roztržce mezi Moskvou a Ankarou kvůli sestřelenému ruskému bombardéru dnes v Turecku poprvé po devíti měsících přistál charterový let z Ruska. Informovala o tom agentura AFP. Zákaz dovolených v Turecku, kam každoročně mířil zhruba milion Rusů, zahrnula Moskva do sankcí uvalených na Ankaru poté, co turecká armáda loni v listopadu sestřelila ruské letadlo poblíž turecko-syrských hranic.

Obnovu pošramocených vztahů umožnil v červnu omluvný dopis prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Rusko pak v rychlém sledu rozhodlo o postupném rušení sankcí, včetně těch, které se týkaly turistického ruchu. První charterový let z Ruska se 189 cestujícími dnes přistál v přímořském letovisku Antalya.

Turecké vedení se za listopadový incident dlouho odmítalo omluvit, což jen zesilovalo kritiku Moskvy. Sám Putin otevřeně prohlašoval, že nezruší vyhlášené protiturecké sankce, dokud se Ankara neomluví. V důsledku sankcí turistický ruch mezi oběma zeměmi, z ruské strany tradičně velmi silný, na několik měsíců ustal. Zastaven byl i dovoz tureckých potravin a zemědělských produktů do Ruska.

Newsletter