V USA a Číně roste zájem o hledání dovolené v Británii

Americké a čínské internetové stránky zaměřené na turistiku zaznamenaly od oznámení výsledků britského referenda prudký nárůst dotazů na dovolenou v Británii. Informuje o tom agentura Reuters. Rozhodnutí opustit Evropskou unii, po kterém následoval dramatický pokles kurzu libry, by tak mohlo podpořit cestovní ruch. Slabá libra totiž dovolenou v Británii značně zlevnila.

Cestovní kanceláře, hotelové řetězce a aerolinky však upozorňují, že je zatím brzy na hodnocení, zda výsledek hlasování ovlivní rezervace i v delším časovém horizontu. Počet dotazů nyní prudce vzrostl díky turistům, kteří hledají levnější a kratší dovolenou.

Rozhodnutí Británie odejít z EU způsobilo pád kurzu libry vůči dolaru na nejnižší úroveň za více než 30 let. Pro turisty, jako je například Číňanka Wen Č‘-chung, to znamená levnější pobyt. Původně plánovala strávit dovolenou se svou dcerou cestováním po Francii a Itálii. Teď ale plány změnila. „Teď vypadá jako lepší nápad cestovat do Anglie,“ říká Wen, která pracuje na univerzitě. „S poklesem kurzu libry jsou hotely, letenky i nákupy mnohem levnější.“

Největší čínská internetová cestovní kancelář Ctrip tento týden uvedla, že letní dovolená v Británii by mohla být o třetinu levnější. Rozjela proto kampaň, která láká turisty na cesty do Británie.

Nárůst hlásí také internetové portály ve Spojených státech. Od pátečního oznámení výsledku referenda zaznamenal portál Kayak nárůst počtu hledání cen letenek z USA do Británie ve srovnání s jiným pátkem v červnu o 54 procent. Počet hledání letů z Británie do USA se pak zvýšil o 46 procent. Kayak patří společnosti Priceline Group.

„Američané si chtějí zajistit výhodnou cenu, zatímco Britové se možná obávají, že se ceny letenek brzy zvýší,“ uvedl viceprezident pro marketing a komunikace společnosti FareCompare.com Billy Sanez. Firma analyzuje ceny letenek.

Vyhledávání cest z USA do Británie od 24. do 27. června na stránkách vyhledávače Travelzoo zaznamenalo nárůst o 35,3 procenta. Na stránkách StudentUniverse, které jsou oblíbeným místem rezervací turistických cest mezi mladými, se pak vyhledávání letů z USA do Británie dokonce zdvojnásobilo.

„(Lidé) mění názor a chtějí navštívit Británii, protože díky poklesu kurzu libry je pro ně levnější tam jet a nakupovat,“ poznamenal jeden z představitelů cestovní společnosti Beijing Utour International Travel Service.

Newsletter