V USA mají první případ přenosu viru zika z ženy na muže

Ve Spojených státech zaznamenali první případ přenosu viru zika sexuálním stykem z ženy na muže. Dosud přitom zdravotníci věděli jen o případech, kdy nákazu na ženu přenesl její partner. Informovalo o tom dnes Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC).

Podle CDC se nákaza prokázala u muže, který v předchozím roce vůbec nepobýval mimo území USA. Virem ho nakazila mladá žena, s níž měl nechráněný pohlavní styk a která se vrátila ze země, kde se zika běžně vyskytuje a kde virus přenášejí zejména komáři.

V USA již bylo nahlášeno více než 1130 případů nákazy virem zika, koncem června si virus vyžádal první oběť – na nákazu zemřel senior ze státu Utah. Většina nemocných se virem nakazila na cestách po zemích či regionech s výskytem infekce, nebo pohlavním stykem s infikovanými osobami. Přenos komárem nebyl v USA dosud zaregistrován. Lékařští odborníci ale varují, že je pravděpodobné, že komáři přenášející virus dorazí v létě i do Spojených států, zejména pak na jih země.

Současná epidemie viru zika trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus se rozšířil do téměř celé Jižní a Střední Ameriky, zaznamenán byl ale i na jiných kontinentech. S virem je spojováno riziko mikrocefalie, neboli zakrnění mozku u lidského plodu, proto největší riziko vidí lékaři u těhotných žen.

Newsletter