Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

V USA stávkují zaměstnanci palíren firmy Jim Beam

Zaměstnanci proslulých palíren bourbonské whiskey Jim Beam v americkém státě Kentucky o víkendu zahájili stávku na protest proti rozmáhajícím se přesčasům. Podle agentury AP zastavili práci v palírnách v kentuckých městech Clermont a Boston. Do stávky se zapojilo 250 zaměstnanců.

Stávkující si nestěžují na špatné odměňování, ale na snahu vedení podniků stále častěji zaměstnance nutit k práci přesčas. Důvodem je nárůst poptávky po populárním nápoji, kterou palírny nestačí uspokojit. Šéfka palírenských odborů Janelle Muddová podle AP doufá, že jednání s managementem problém v tomto týdnu vyřeší.

Skotská whisky i americká whiskey je lihovina vyráběná z obilovin – kukuřice, rýže, ječmene – které se pomelou, destilují, a pak nechají zrát v dubových sudech. V USA má výroba dávnou tradici, značku Jim Beam vyrábí firma založená na konci 18. století. Nyní ji vlastní japonská společnost Suntory Holdings Ltd.

Newsletter