V USA začalo korespondenční i předčasné hlasování o prezidentovi

Do hlavního volebního dne zbývá v USA ještě více než šest týdnů, ale v některých státech už hlasování o příštím americkém prezidentovi už začalo. Proceduru předčasného či korespondenčního hlasování využilo při minulých volbách v roce 2012 přes 30 procent voličů a velký zájem se čeká i letos. Tradičně tuto možnost využívají více demokraté než republikáni.

Velká pozornost je v těchto dnech upřena hlavně na Severní Karolínu jako na stát, kde jsou šance Hillary Clintonové a Donalda Trumpa vyrovnané. Má-li republikánský kandidát Trump vyhrát, musí podle agentury AP v Severní Karolíně uspět. Předem tam bude hlasovat víc než polovina voličů. Zatím si vyzvedlo hlasovací lístky 53.000 voličů, v roce 2012 jich bylo 47.000. V Ohiu o volební lístek předem požádalo už dokonce 524.000 lidí.

Volební zákony se v USA stát od státu často výrazně liší, hlasovat předem umožňuje 37 z nich. Některé přitom povolují jen korespondenční hlasování, jiné pouze předčasné hlasování u volebních uren, další obojí. Některé státy podmiňují předčasné vydání hlasovacího lístku žádostí s udáním důvodů, jiné na ní netrvají. V některých státech tato praxe není automatická, případné žádosti musejí schválit volební orgány.

Podle analytiků je předčasné hlasování problematické, protože volič se vzdává závěrečného souboje kandidátů, který bývá nejprůkaznější. Volební štáby ale počty předčasně hlasujících pečlivě sledují a upravují podle nich volební strategii. Sčítat se předčasně odevzdané hlasy budou až po hlavním volebním dni, který tradičně připadá na úterý následující po prvním listopadovém pondělí, letos tedy na 8. listopadu.

Už v pondělí mohli odevzdat hlas první voliči ve státě Wisconsin, tento týden se k nim kromě Severní Karolíny přidají i voliči z Jižní Dakoty a Minnesoty, o víkendu z Vermontu a New Jersey.

Newsletter