V USA začalo nové funkční období Kongresu

Ve Spojených státech dnes začalo nové funkční období Kongresu, který vzešel z loňských listopadových voleb. Stanice CNBC poznamenala, že hned první den se nesl ve znamení úskoků a podivností ze strany republikánů, ačkoli budoucí republikánský prezident Donald Trump přislíbil pročistit politické ovzduší ve Washingtonu a s intrikařením skoncovat.

Ještě v pondělí se republikánští členové Sněmovny reprezentantů na uzavřeném zasedání k nelibosti demokratů i Trumpa dohodli, že dosud nezávislý úřad pro etiku podřídí kontrole poslaneckého výboru pro etiku. Nezávislý orgán byl přitom zřízen poté, co několik kongresmanů skončilo po korupčních skandálech ve vězení. Kongresmani se nakonec pod tlakem kritiky rozhodli od tohoto návrhu ustoupit.

„Lidi si tohle na úvod nepřejí,“ citovala agentura AP poslance Toma Cola. O tom, že republikáni se nakonec myšlenky oslabit úřad pro etiku vzdali, informoval i úřad předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. Sám Ryan požadoval, aby připravovaná kontrola úřadu nijak nezasahovala do případů a do vyšetřování.

Kongres v novém složení nadále zůstává pod kontrolou republikánů, kteří toho chtějí využít a odvolat některé zákony prosazené administrativou dosluhujícího demokratického prezidenta Baracka Obamy. Prioritou je pro republikány zrušení Obamovy zdravotní reformy, což ale podle komentátorů bude běh na dlouhou trať.

Hned v pátek Senát a Sněmovna reprezentantů na společném zasedání oficiálně potvrdí Trumpa jako příštího prezidenta Spojených států. Po Trumpově prezidentské přísaze 20. ledna začnou senátoři posuzovat jeho ministerské nominace. Protože republikáni mají v Senátu většinu, problémy se neočekávají, ačkoli demokraté chtějí schvalovací proces protáhnout.

Newsletter