V4 chce vyslat do Pobaltí v roce 2017 rotační jednotku

Visegrádská čtyřka chce vyslat do Pobaltí v roce 2017 rotační jednotku. Nabídku podle deklarace, kterou dnes podepsali ministři obrany Visegrádu, předloží na varšavském summitu NATO v červenci. Zástupci Česka, Slovenska, Polska a Maďarska od úterý jednali o aktuálních bezpečnostních otázkách na zámku v obci Liblice na Mělnicku. Jedná se závěrečné setkání završující předsednictví ČR, které začalo v lednu.

Jednotka by v Pobaltí působila v rámci posilování alianční vojenské přítomnosti na východě, konkrétně by šlo o výcvik a cvičení. Litva, Lotyšsko a Estonsko už dříve požádaly o vyslání jednotek NATO, obávají se agresivní politiky Ruska. O vyslání mnohonárodních jednotek již NATO dříve rozhodlo, přesnější plány by měly být známy po varšavském summitu.

Ministři dnes také potvrdili záměr připravit další bojovou skupinu (Battle Group EU) zemí visegrádské čtyřky pro první pololetí roku 2019. Společná bojová skupina V4 od ledna do konce června drží za Evropskou unii bojovou pohotovost.

Dalším z témat bylo například i urychlení národních procesů zemí V4 k uzavření bilaterálních dohod pro ochranu vzdušného prostoru.

Newsletter