Valná hromada ČEZ rozhodne o výplatě odměn vedení a dividendě

Valná hromada energetické společnosti ČEZ dnes rozhodne o výplatě odměn členům představenstva a dozorčí radě. Představenstvo firmy sice výplatu navrhlo, ale ministerstvo financí, přes které stát vlastní zhruba 70procentní podíl ve firmě, podalo protinávrh, v němž s tantiémami nepočítá. Valná hromada by také měla schvalovat dividendu 40 korun na akcii před zdaněním. Znamenalo by to, že stát získá zhruba 15 miliard korun.

Tantiémy loni nebyly členům vedení firmy vyplaceny poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům. Od roku 2010 bylo každoročně mezi představenstvo a dozorčí radu rozděleno 25,5 milionu korun. Letos představenstvo navrhuje vyplatit 23 milionů korun.

Kromě rozhodnutí o rozdělení zisku bude mít valná hromada mimo jiné na programu vyčlenění projektů přípravy a výstavby nových jaderných zdrojů v obou českých jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín do samostatných dceřiných společností.

Akcionáři s největší pravděpodobností také schválí změny v dozorčí radě ČEZ. Jejími novými členy by se měli stát experti na energetiku Šárka Vinklerová, Vladimír Kohout a František Vágner a náměstek resortu financí Ondřej Landa. Noví členové nahradí v dozorčí radě Lukáše Wagenknechta, dále Petra Blažka, Jana Sixtu a Jiřího Tyce.

Newsletter