Valná hromada PRE schválila dividendu 442 korun na akcii

Valná hromada společnosti Pražská energetika (PRE), která je třetím největším dodavatelem elektřiny v Česku, dnes schválila dividendu za loňský rok 442 korun na akcii. Ze zisku po zdanění 1,97 miliardy korun firma vyplatí akcionářům zhruba 87 procent.

Dalších 24,2 milionu korun firma vyplatí členům představenstva, dozorčí a závodní rady jako tantiéma. Členům představenstva připadne zhruba třetina této částky.

Skupině PRE vzrostl loni meziročně zisk po zdanění o 4,4 procenta na 2,52 miliardy korun. Samotná Pražská energetika a.s. bez zahrnutí výsledků dceřiných firem meziročně zvýšila čistý zisk o 2,4 procenta na téměř dvě miliardy korun.

„Výsledků skupiny bylo dosaženo především zlepšením celkového objemu prodeje a tržeb, kdy dodávka elektřiny meziročně narostla o 223 gigawatthodin (GWh), a to zejména díky vyššímu objemu dodávek zákazníkům mimo území hlavního města,“ uvedl předseda představenstva PRE Pavel Elis. V oblasti obnovitelných zdrojů se podle něj objem výroby meziročně téměř zdvojnásobil. Jeho podíl na celkovém zisku činil zhruba sedm procent. „Důležité bylo také to, že se nám podařilo snížit konsolidované provozní náklady o 36 milionů korun,“ dodal Elis.

Rozhodný den pro výplatu dividendy je dnešek, splatná je do 23. července. Poté se nárok promlčuje.

PRE má téměř 700.000 odběratelů a zaměstnává asi 1400 lidí. Plných 58 procent společnosti vlastní Pražská energetika Holding, jehož majoritním vlastníkem je město Praha. Dalším významným akcionářem je společnost EnBW Energie Baden-Württemberg, která vlastní 41,5 procenta.

Mezi dceřiné společnosti skupiny patří PREdistribuce, která je držitelem licence na distribuci elektřiny na území Prahy a Roztok; PREměření, která se zaměřuje na poskytování služeb v oblasti měření, a eYello CZ, jenž pod značkou Yello Energy působí jako alternativní dodavatel elektřiny a plynu. Skupina provozuje i mobilního operátora PREmobil.

Newsletter