Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Valonům ústupky v dohodě CETA stále nestačí

Za nedostatečné označil dnes valonský premiér Paul Magnette dosavadní výsledky jednání se zástupci Evropské komise a Kanady o dohodě o volném obchodu, takzvané CETA. Podle belgických médií to dnes řekl v regionálním parlamentu francouzsky hovořící části Belgie, a to v době, kdy v Bruselu končí jednání hlav států a vlád evropské osmadvacítky o otázkách obchodu.

„Dosáhli jsme významných nových ústupků, především v oblasti zemědělství. Naopak zvlášť v oblasti arbitráží zůstávají problémy,“ uvedl Magnette ve valonském parlamentu v Namuru. Na rozhodnutí valonské vlády přitom závisí osud dohody o volném obchodu EU s Kanadou. Bez jejího souhlasu ji totiž nemůže schválit ani federální belgická vláda.

Naopak Rumunsko, které spolu s Bulharskem podmiňovalo podpis dohody závazkem, že Kanada pro jejich občany zruší víza ještě v roce 2017, oznámilo, že se podařilo dosáhnout v této záležitosti shody. Podle rumunského prezidenta Klause Iohannise se Bukurešť s Ottawou dohodla na rušení vízové povinnosti v následujícím roce postupně od 1. května do 1. prosince.

Newsletter