Varování před cestami do Turecka trvá, letoviska jsou bezpečná

České ministerstvo zahraničí trvá na svém varování před cestami do některých oblastí Turecka, řekl dnes novinářům ve Sněmovně ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD). Po útocích sebevražedných atentátníků na istanbulském letišti, při nichž zemřely desítky lidí, je podle Zaorálka jasné, že nebezpečí hrozí i v Istanbulu. Turistická letoviska na jihu Turecka by podle něj měla být bezpečná.

„Držíme své varování, že naprosto nedoporučujeme v Turecku navštěvovat místa jako Ankara a jihovýchodní část Turecka při hranicích se Sýrií,“ uvedl ministr. V Istanbulu nabádáme naše občany, aby dbali všech bezpečnostních opatření, která tam byla vyhlášena,“ dodal. Rizikový je zejména pohyb na místech, kde se shromažďují větší skupiny lidí, jako jsou tržiště nebo nechráněné památkové zóny. Ministr podotkl, že v Istanbulu se v poslední době odehrálo více útoků a nebezpečí při pobytu ve městě vzrostlo.

Pláže a hotely na jihu Turecka by podle Zaorálka neměly být ohroženy. „V tuto chvíli se nemění naše stanoviska k situaci například v letoviscích na jihu, kde nemáme indikováno nějaké zvětšené nebezpečí,“ řekl.

Útok na Atatürkovo letiště v Istanbulu se stal v úterý kolem 21:00. Tři sebevražedníci atentátníci se odpálili v blízkosti jeho vchodu. Turecké úřady zatím hlásí 36 obětí, kromě nich při útoku zemřeli i tři útočníci. Zraněno bylo dalších 147 lidí, z nichž šest je ve vážném stavu.

Zaorálek zopakoval, že podle informací ministerstva mezi oběťmi nejsou čeští občané. O tom, kdo nese odpovědnost za útok, ministr nechtěl spekulovat. Zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Zaorálek dodal, že podle vyjádření turecké strany je možné, že ho spáchali teroristé napojení na takzvaný Islámský stát. Podezření se však zatím nepotvrdilo.

Newsletter