Varšava přehodnocuje zbrojní nákupy zamýšlené předchozí vládou

Polská konzervativní vláda, která nastoupila k moci po říjnových volbách, přehodnocuje nákupy pro armádu zamýšlené předchozím kabinetem, který vedla nyní opoziční Občanská platforma (PO). Naznačil to dnes náměstek ministra obrany Bartosz Kownacki, zejména pokud jde o nákup amerických raket Patriot firmy Raytheon.

Varšava loni v dubnu v reakci na ruskou vojenskou expanzi na Ukrajině zveřejnila plán koupit osm baterií amerického systému protiletecké obrany středního doletu a protiraketový radar v přepočtu za zhruba pět miliard dolarů (120 miliard korun). Smlouva měla být podepsána letos a první dvě baterie mělo Polsko dostat v roce 2019.

Po volebním vítězství konzervativní strany Právo a spravedlnosti (PiS) ale nová vláda vyjádřila pochybnosti nad cenou zamýšleného kontraktu, nad časovým rozvrhem dodávek a nad rozsahem americké spolupráce s polským průmyslem.

„Není vyloučeno, že vláda (USA) zastaví vývoj (Patriotů) a že pak nastoupí nějaká nová technologie,“ uvedl Kownacki v rozhovoru zveřejněném dnes deníkem Gazeta Polska Codziennie. „Za této situace je cena nabízená Raytheonem nepřijatelná,“ dodal.

Newsletter