Vatenfall zavírá reaktory. Ceny elektřiny je neuživí

Švédsko uzavře dva ze čtyř reaktorů jaderné elektrárny Ringhals na jihu země mezi roky 2018 až 2020, což je až o sedm let dříve, než původně uvažovalo. Podle portálu world-nuclear-news.org to dnes oznámila společnost Vattenfall, která má v elektrárně podíl 70 procent. Důvodem jsou příliš vysoké náklady na provoz reaktorů. 

„V nadcházejících letech očekáváme nízké ceny elektrické energie a zároveň se potýkáme s rostoucími výrobními náklady,“ uvedl Vattenfall. Dodal přitom, že rozhodnutí předčasně ukončit provoz reaktorů je čistě obchodní záležitostí. 

„Je samozřejmě politováníhodné zavřít dobře fungující reaktory, občas je to ale nevyhnutelné,“ dodala firma. 

Horkovodní reaktor číslo jedna byl zprovozněn v roce 1976, o rok dříve začal fungovat reaktor číslo dvě, který je tlakovodní. Zbývající dva reaktory, rovněž tlakovodní, byly uvedeny do provozu v 80. letech a jejich uzavření se očekává ve 40. letech. 

Švédsko má podle portálu The Local celkem deset fungujících reaktorů ve třech jaderných elektrárnách. Podle údajů z roku 2013 tvořil podíl elektřiny z jádra na celkové spotřebě ve Švédsku 39 procent. 

Newsletter