Vattenfall postaví větrnou farmu blízko Trumpova golfového hřiště

Švédský státní elektrárenský podnik Vattenfall investuje tři miliardy švédských korun (8,6 miliardy Kč) do skotské větrné farmy, jejíž výstavbě se snažil zabránit republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump. Příbřežní větrný park se má nacházet nedaleko Trumpova luxusního golfového hřiště.

Vattenfall převezeme stoprocentní kontrolu nad projektem od firmy Aberdeen Renewable Energy Group. Podnik investici označil za projev důvěry v Británii poté, co si její voliči odhlasovali vystoupení z Evropské unie. Výstavba by měla začít v příštím roce.

Větrný park bude mít kapacitu 92,4 megawattů. Elektřinou by tak mohl zásobovat zhruba 130.000 domácností. Bude také sloužit jako centrum pro testování a vývoj nových technologií v oblasti větrné energie, napsala agentura Reuters.

Britský nejvyšší soud koncem loňského roku jednomyslně zamítl Trumpovo odvolání proti výstavbě větrné farmy. Trump svou snahu o zastavení projektu zdůvodňoval tím, že větrné turbiny budou kazit výhled z jeho golfového hřiště nedaleko Aberdeenu ve východním Skotsku. Tvrdil, že skotská vláda neměla pravomoc povolit výstavbu větrné elektrárny poblíž jeho pozemků.

Newsletter