Ve Francii byl podle vlády odvrácen další chystaný atentát

Francouzským bezpečnostním službám se o víkendu podařilo odvrátit další připravovaný teroristický útok v zemi. Oznámil to dnes francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Řekl, že policie zatkla sedm lidí: dva v Marseille a ostatní ve Štrasburku.

Protiteroristické jednotky se případem zabývaly posledních více než osm měsíců. Mezi zatčenými ve věku 29 až 37 let byli Francouzi, Maročané a Afghánci, uvedl ministr. Terč či terče údajného plánovaného atentátu neupřesnil.

Komentáře si všímají, že v pátek v alsaském Štrasburku začínají jedny z nejstarších a největších vánočních trhů na světě. Tradiční trhy, které přitahují turisty z celé Evropy, byly terčem připravovaného a zmařeného atentátu v roce 2000, poznamenala agentura AP.

Po loňských útocích v Paříži, při kterých zemřelo 130 lidí, vyhlásila vláda ve Francii výjimečný stav. Po letošním červencovém útoku v Nice, kde zahynulo 86 lidí, byl výjimečný stav prodloužen o dalších šest měsíců. Premiér Manuel Valls 12. listopadu řekl, že mimořádná opatření chce v lednu příštího roku znovu prodloužit o několik měsíců, a to zejména s ohledem na jarní prezidentské volby.

Ministr vnitra dnes uvedl, že jen od začátku tohoto měsíce francouzské bezpečnostní síly v rámci protiteroristických operací zadržely 43 podezřelých lidí.

Newsletter