Dnešní zasedání Fedu se na trzích projevuje v nízké volatilitě. Euro proti dolaru se pohybuje v podstatě do strany na úrovni 1,2120 EURUSD. Měny regionu sílí. Koruna zpevnila pod 25,45 za euro.

Ve Středozemním moři pokračuje pátrání po zříceném letadle

Ve Středozemním moři jihovýchodně od řeckého ostrova Kréta dnes pokračuje pátrání po vraku letounu egyptských aerolinek Egyptair, který ve čtvrtek nad ránem během letu z Paříže do Káhiry zmizel z radarů a zřejmě se zřítil z výšky více než deseti kilometrů. Na palubě bylo 66 lidí. Pátrací týmy už ve čtvrtek objevily na hladině moře plovoucí předměty, nakonec se ale nepotvrdilo, že by šlo o pozůstatky havarovaného airbusu. O příčinách nehody se stále nic neví. Zástupci francouzské vlády zdůraznili, že ve hře je dál celá řada možností a že je třeba je posuzovat „s nejvyšší opatrností“.

Do pátrání po zříceném stroji se dnes brzy ráno zapojila řecká letadla, která vzlétla z Kréty a prohledávají oblast vzdálenou necelých 400 kilometrů jižně od ostrova Karpathos a 200 kilometrů severně od egyptského pobřeží. Na místě jsou i řecké a egyptské lodě. Záchranným týmům ale zřejmě během dneška bude práci komplikovat počasí, protože podle meteorologů bude v oblasti pršet a foukat silný vítr.

Informace o výsledcích pátrání, které ve čtvrtek přicházely od řeckých a egyptských úřadů, byly velice rozporuplné. Egyptské aerolinky oficiálně informovaly o tom, že vrak letadla se už u ostrova Karpathos našel, zprávy ale dementovala řecká strana a firma Egyptair posléze své tvrzení stáhla.

Také o příčině havárie se zatím pouze spekuluje, i když egyptský ministr pro civilní letectví Šaríf Fathí ve čtvrtek řekl, že je mnohem pravděpodobnější, že za pádem byl teroristický útok než technická závada. O terorismu hovořil i šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov.

Francouzské úřady ale naproti tomu nabádají k tomu, aby nikdo nečinil předčasné závěry. „Neexistuje naprosto žádný náznak, který by ukazoval na příčinu (havárie),“ řekl dnes televizní stanici France-3 francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Náměstek francouzského ministerstva dopravy Alain Vidalies v rozhlasové stanici France-Info radio upozornil, že žádná z teorií zatím nemá při vyšetřování přednost.

Řecko a Egypt budou nadále pátrání po vraku společně koordinovat, shodli se dnes v telefonickém rozhovoru řecký premiér Alexis Tsipras a egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Francie vyslala do Káhiry experty na vyšetřování leteckých havárií a zástupce společnosti Airbus, výrobce zříceného letounu.

Newsletter