Americké reálné tržní sazby měřené TIPSy klesají. Desetiletý výnos se drží pod -1,17 %. To včera stálo za výprodejním tlakem u dolaru, který se posunul nad 1,1840 EURUSD. Včerejší nárůst českých tržních sazeb podpořil zisky koruny k 25,55 za euro, oslabení dolaru proti euru nemělo výraznější vliv.

Ve Švýcarsku vytvořili nový rekord ve zrychlení elektromobilu

Ve Švýcarsku byl vytvořen nový rekord zrychlení elektromobilu. Vůz, který sestrojili studenti curyšské technické univerzity, dokázal zrychlit z nuly na sto kilometrů v hodině za 1,513 sekundy. Dosavadní rekord tak překonal o víc než dvě desetiny sekundy.

Vůz dosáhl stokilometrové rychlosti na méně než třicetimetrovém úseku startovací dráhy vojenského letiště nedaleko Curychu, uvedla dnes univerzita v tiskové zprávě. Vozu, který má motor o výkonu 200 koňských sil, pomohla k překonání rekordu i jeho nízká hmotnost. Díky uhlíkovým vláknům užitým v konstrukci vážil elektromobil jen 168 kilogramů.

Vůz vzhledově připomínající formuli sestrojila skupina 30 studentů curyšské univerzity, kteří na jeho vývoji i stavbě pracovali přes rok. Autu přezdívanému „grimsel“ se podařilo překonat rok starý rekord v akceleraci, který stanovil elektromobil sestrojený na univerzitě ve Stuttgartu. Ten dokázal zrychlit z nuly na sto kilometrů v hodině za 1,779 sekundy.

Newsletter