Ve Varšavě začal druhý den Summitu NATO. Témata?

Ve Varšavě začal druhý a závěrečný jednací den summitu Severoatlantické aliance. Prezidenti a premiéři budou řešit, jak může NATO přispět k šíření bezpečnosti ve světě. Státníci se na Národní stadion sjíždějí od rána, střežená kolona s americkým prezidentem Barackem Obamou dorazilo okolo 09:30 SELČ.

První jednání šéfů států a vlád aliančních zemí je věnováno situaci v Afghánistánu, kde NATO nyní prostřednictvím nebojové operace Rozhodná podpora spolupracuje s afghánskými bezpečnostními silami. Státy NATO se také zavázaly do roku 2020 na jejich rozvoj finančně přispívat.

Summit bude poté diskutovat o dalších tématech, například o možnostech podpory rozsáhlé mezinárodní koalice, která v Sýrii a v Iráku útočí na pozice teroristické organizace Islámský stát (IS).

Závěr varšavské schůzky bude věnován diskusi s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Ukrajina se těší trvalé podpoře aliance; právě kvůli ukrajinské krizi jsou nyní na bodu mrazu vztahy mezi NATO a Ruskem. Porošenko dnes od svých partnerů uslyší ujištění o zájmu aliance na reformách na Ukrajině i o balíku konkrétní pomoci, který má reformy podpořit.

Newsletter