Ve Varšavě začal dvoudenní summit NATO

Ve Varšavě dnes začal dvoudenní summit NATO. Podle očekávání by měl potvrdit vyslání čtyř mnohonárodních praporů do Pobaltí a Polska. Hovořit se na něm bude i o zajišťování bezpečnosti na jižních hranicích nebo o dalším působení aliance v Afghánistánu. Českou delegaci na vrcholné schůzce vede prezident Miloš Zeman.

Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga schůzka opět potvrdí, že Evropa a Severní Amerika společně chrání všechny spojenecké země proti možným hrozbám. Před zahájením řekl, že NATO nevyhledává konfrontaci a nepřeje si novou studenou válku, musí být ale schopno v novém bezpečnostním prostředí ochránit své členy. Za hlavní témata summitu označil odstrašení, obranu a zajištění stability pro sousední země.

Hlavní zprávou ze summitu by mělo být potvrzení o vyslání čtyř praporů do Estonska, Litvy, Lotyšska a Polska. Hlavní část jednotek sestaví USA, Kanada, Německo a Británie, zbytek doplní další členské státy aliance. O příspěvku ČR by se mělo podle českých zástupců rozhodnout až v příštích měsících.

Tématem bude i podpora koalici bojující proti radikální organizaci Islámský stát nebo zajištění stability sousedních zemí.

Na summit, který se netradičně koná v budově postavené na hrací ploše polského národního fotbalového stadionu, se sjely tisíce delegátů a novinářů. Polsko do jeho uspořádání vložilo téměř miliardu korun.

Newsletter