Dolar navyšuje ranní ztráty. Dolarový index prolomil hranici 90,5 bodu, euro proti dolaru zpevnilo nad 1,2140 EURUSD. Měny střední a východní Evropy profitovaly z tržního sentimentu naladěného k ochotě riskovat. Koruna se posunula k hranici 26,12 za euro, aktuálně ale zisky smazala a je jediná z regionu v mírné ztrátě.

Ve věku 100 let zemřel bývalý předseda FIFA Brazilec Havelange

Ve věku 100 let zemřel bývalý dlouholetý předseda FIFA Brazilec Joao Havelange. Jeho éra v letech 1974 až 1998 je považována za období velké komercializace fotbalu. První neevropský předseda FIFA v historii se těšil velké oblibě především v zemích třetího světa, neboť pro Afriku i Asii zařídil řadu podpůrných programů včetně vydatných finančních prostředků.

Během téměř čtvrtstoletí, které Havelange strávil v čele FIFA, se například zdvojnásobil počet účastníků mistrovství světa nebo byly zavedeny juniorské světové šampionáty. Řada lidí jej považovala za schopného obchodníka a propagátora fotbalu, mnozí jej ale podezírali z diktátorských sklonů. Před pěti lety vyšlo najevo, že v 90. letech bral úplatky ve spojitosti s prodejem televizních práv na mistrovství světa.

Vystudovaný právník Havelange se sportu věnoval již od mládí. V roce 1936 reprezentoval svou zemi na olympiádě v Berlíně jako plavec, na hrách v roce 1952 v Helsinkách byl členem brazilského týmu vodního póla. Poté se dal na funkcionářskou dráhu. V roce 1958 byl zvolen předsedou Brazilské konfederace sportů, o pět let později se stal členem Mezinárodního olympijského výboru a v roce 1974 byl zvolen předsedou světového fotbalu.

Po svém pátém znovuzvolení Havelange oznámil, že do dalšího čtyřletého období už kandidovat nehodlá. Za svého nástupce si vybral nejprve německou fotbalovou legendu Franze Beckenbauera a později Argentince Júlia Grondonu, po jejich odmítnutí nakonec podpořil svého dlouholetého „korunního prince“ a generálního sekretáře FIFA Švýcara Seppa Blattera.

V červnu 1998 Brazilec ze své funkce po 24 letech odstoupil, jako výraz díků a uznání mu byl udělen titul čestného předsedy FIFA. Po odhalení korupční aféry na tuto funkci i členství v MOV rezignoval

Newsletter