Ve Venezuele sílí protesty kvůli nedostatku léků

Ve Venezuele sílí protesty kvůli nedostatku léků a materiálu v tamních zdravotnických zařízeních. Více než desítka doktorů státní nemocnice v Méridě drží kvůli akutnímu nedostatku léků hladovku, k níž některé z nich vyprovokovalo úmrtí pacientů právě kvůli chybějícím lékům. Stovky mediků se raději snaží odkládat zahájení kariéry a v Caracasu v dětské nemocnici vyvěšují plakáty s žádostí o pomoc, uvedla agentura Reuters.

Na akutní nedostatek léků a zdravotnického materiálu upozorňují už řadu měsíců také nevládní organizace, které požadují, aby vláda umožnila humanitární pomoc ze zahraničí. Vláda ale popírá, že vůbec nějaká krize existuje. Minulý měsíc navíc nejvyšší soud vyhověl stížnosti prezidenta Nicoláse Madura a zrušil zákon o řešení humanitární krize, který předtím přijal parlament.

„Přijíždějí v kritickém stavu a my jim nemůžeme dát ani adrenalin při zástavě srdce,“ vysvětlil důvod účasti v hladovce lékař David Macineiras. Tento třicetiletý ortoped uvedl příklad ženy, která kvůli nedostatku adrenalinu zemřela.

Pro dalšího z lékařů, který se v Méridě k protestu připojil, byla poslední kapkou nutnost amputace nohy pacientovi. „Přivezli ho s otevřenou frakturou holenní a stehenní kosti a my jsme neměli ani solný roztok, abychom mu vyčistili ránu,“ postěžoval si lékař Carlos Hidalgo. Pacientovi se noha zanítila a nakonec mu ji museli amputovat.

Prezident Maduro, hrdý na výsledky venezuelského zdravotnictví z dob svého předchůdce Huga Cháveze, ale odmítá, že by země potřebovala humanitární pomoc. Stěžovatelé podle něj problémy přehánějí.

Nicméně zástupy Venezuelanů denně přecházejí hranice s Kolumbií, kam chodí pro léky i za zdravotnickou péčí. Je mezi nimi i Martha Blancová, která do sousední země dochází pro léky pro svého syna. „Teď měl zánět dýchacích cest a lék, který je na to nejběžnější, což je amoxicilin, se u nás sehnat nedá,“ vysvětlila agentuře EFE Blancová důvod cesty do Kolumbie pro antibiotikum.

Venezuelské matky mají na sehnání léků v Kolumbii každý den jen několik hodin, po které jim pohraniční stráž průchod dovolí. Prezident Maduro totiž loni přikázal přechody uzavřít, protože z nedostatku léků i dalšího zboží v zemi obviňuje překupníky.

Podle opozice i ekonomů je za současný katastrofální stav venezuelské ekonomiky, kdy obyvatelé trpí i nedostatkem základních potravin, zodpovědná socialistická vláda a její hospodářská politika. Země má přitom největší prokázané zásoby ropy na světě.

Newsletter