Dolar postupně umazává ranní ztráty, a to jak proti procyklickým měnám, tak i v dolarovém indexu. V případě eurodolaru působí nejen dolarový obrat, ale i evidentní plošný výprodej eura. Oslabující euro proti dolaru nijak nezatěžuje měny regionu. Ty sílí, včetně koruny, která se obchoduje pod hranicí 26,15 za euro.

Ve vládě skončí Němeček a Dienstbier, oznámil Sobotka

Ve vládě skončí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, oznámil dnes novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prezidentovi Miloši Zemanovi doručí návrhy na jejich odvolání v neděli. Na Němečkovo místo Sobotka navrhuje ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka, lidskými právy a legislativou chce pověřit poslance Jana Chvojku.

O svých záměrech dnes Sobotka informoval Zemana telefonicky, změny předtím představil Sobotka i širšímu vedení ČSSD. Končícím ministrům poděkoval. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl pro ČTK komentovat, zda Zeman s odvoláním ministrů souhlasí. „Pokud jde o J. Dienstbiera, dlouhodobý názor pana prezidenta je znám,“ napsal v SMS zprávě Ovčáček.

Podobu změn ve vládě už dnes ráno Sobotka oznámil politickému grémiu strany.

Média v posledních dnech spekulují, že změny ve vládě by se mohly týkat ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a ministryně práce Michaely Marksové. Sobotka by si dovedl představit i změny v ministerských křeslech, které patří hnutí ANO a KDU-ČSL. Jejich předsedové ale změny mezi svými ministry vyloučili.

Newsletter