Ve volbách rakouského prezidenta s náskokem vede populista Hofer

V prvním kole prezidentských voleb v Rakousku s nečekaně velkým náskokem vede kandidát pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer, který má šanci získat 37 až 38 procent hlasů. Ukázaly to podle agentury APA první odhady výsledků provedené společností ARGE na základě dotazování voličů při odchodu z volebních místností. Kandidáti vládní koalice – sociálních demokratů a lidovců – naopak zcela propadli a získali jen kolem 12 procent hlasů.

Protože ani jeden z šestice kandidátů velmi pravděpodobně nezíská nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů nutnou k tomu, aby mohl vítěz vzejít už z prvního kola, uskuteční se souboj dvou nejsilnějších uchazečů ve druhém kole 22. května. Kdo se utká s populistou Hoferem, však zatím není jasné, protože boj o druhé místo je velice těsný.

Expředseda strany Zelených Alexander Van der Bellen získal podle odhadů ARGE 17,9 procenta hlasů a bývalá předsedkyně nejvyššího soudu Irmgard Grissová 18,5 procenta. Odhady společnosti SORA pro stanici ORF zatím vidí jejich šance opačně: Van der Bellen by podle nich měl získat 19,7 procenta hlasů a Grissová 18,8 procenta.

Přesvědčivé vítězství 45letého Hofera je velmi překvapivé, protože předvolební průzkumy mu přisuzovaly jen kolem 24 procent hlasů. Pokud se odhady potvrdí, bude to pro Svobodné na celostátní úrovni nejlepší volební výsledek v jejich historii.

Směrodatné výsledky by měly být známé kolem 19:30 SEČ.

Newsletter