Ve výrobě Sellier&Bellot ve Vlašimi explodoval střelný prach, jeden mrtvý

V podniku výrobce munice Sellier&Bellot ve Vlašimi na Benešovsku odpoledne explodoval střelný prach. Na místě je nejméně jeden mrtvý člověk, obětí ale může být více, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Mluvčí benešovské policie Eva Stulíková zatím oběti na životech nepotvrdila. Podle neoficiálních informací se hovoří o třech pohřešovaných lidech.

Událost byla hlášena po 12:45. „Šlo o výbuch střelného prachu, nedošlo tam k následnému požáru,“ uvedl Holomčík.

Podle něj se nyní čeká na příjezd pyrotechniků, kteří mají posoudit, jestli se může vstoupit do zasaženého objektu či nikoliv. „Je tam několik profesionálních jednotek našich a jsou tam i dobrovolné jednotky včetně podnikových hasičů,“ dodal Holomčík.

Záchranáři na místo poslali dvě sanitky a vrtulník. Podle mluvčí Petry Effenbergerové ani oni zatím nemají informace o počtu mrtvých.

Podle starosty Vlašimi Luďka Jeništy nemusejí mít obyvatelé města obavy. Areál vedení města v poslední době několikrát procházelo a informovalo se na bezpečnostní opatření. „Jsou tam opatření, aby nemohlo dojít k velkým škodám,“ uvedl starosta. Podle něj se už v minulosti několik podobných nehod v podniku stalo, ale provozy se od té doby diametrálně změnily. „Nicméně je to riziko práce, stoprocentně nelze nehodu vyloučit nikdy,“ dodal Jeništa. Podle něj zřejmě došlo k selhání lidského faktoru, ale konkrétní příčiny ukáže až vyšetřování, které zároveň může vést k zavedení dalších opatření.

Sellier&Bellot je jedním z nejvýznamnějších výrobců malorážové munice, kterou vyrábí už od roku 1825. Od roku 2009 je majitelem továrny brazilská společnost CBC – Companhia Brasileira de Cartuchos S.A. (CBC). Každý den opustí továrny Sellier&Bellot dva miliony nábojů. Dvě třetiny produkce končí na civilním trhu, tedy na střelnicích a u myslivců, zbytek munice odebírají ozbrojené složky. Firma má 1400 zaměstnanců.

Silně exportní firma dodává do 80 zemí. Čtyřicet procent produkce prodá v Evropě, 30 procent v severní Americe, zbytek na ostatních světových trzích, například v Africe.

Newsletter