Zisky dolaru zabrzdil pokles amerických sazeb, zejména těch reálných měřených TIPSy. Euro posiluje nad 1,1900 EURUSD. Padají americké sazby podpořily měny regionu. Koruna zpevňuje pod 25,50 za euro.

Vědec Hawking: Trump je demagog, jeho popularitu nechápu

Fyzik Stephen Hawking rozumí tomu, jak funguje vesmír, ale říká, že nemůže přijít na kloub popularitě amerického miliardáře Donalda Trumpa, který se nejspíš stane republikánským kandidátem na prezidenta USA. Podle agentury AP dnes Hawking také podpořil další členství Británie v Evropské unii.

Slavný britský vědec v dnešním vysílání britské televizní stanice ITV kromě jiného řekl, že předpokládaný kandidát na amerického prezidenta Trump je „demagog“ a že jeho oblibu u amerických voličů nechápe.

Hawking také vyzval britské voliče, aby v referendu 23. června ponechali Británii v Evropské unii. Setrvání v unii podle něj poskytuje zásadní podporu britskému vědeckému výzkumu i britské ekonomice.

„Dávno pryč je doba, kdy jsme mohli stát sami proti světu. Potřebujeme být součástí větší skupiny zemí, jak pro naši bezpečnost, tak pro náš obchod,“ řekl podle AP 74letý Brit, který je zcela ochrnutý a může hovořit jen díky přístrojům.

Hawkinga během studií postihla amyotrofická laterální skleróza, která postupně ničí nervové buňky odpovědné za fungování svalů, zatímco mozek zůstává nedotčen. Fyzik i přes očekávání lékařů nemoci nepodlehl a pracuje z pojízdného křesla. Hlas ztratil při tracheotomii v roce 1985, ale s pomocí počítače dokáže mluvit díky systému, který převádí do podoby mluveného slova pohyby jeho tváře.

Hawking je zřejmě nejznámějším současným fyzikem, někdy bývá označován za nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina. Proslavila ho především kniha Stručná historie času z roku 1988, ve které se snažil přiblížit srozumitelným způsobem tajemství kosmologie – vědy o stavbě a vývoji vesmíru. Knihy se prodalo přes deset milionů výtisků.

Newsletter