Vedení ANO bude jednat o Kleslové

Místopředsedkyně hnutí ANO Radmila Kleslová bude na úterním mimořádném jednání předsednictva vysvětlovat své působení v orgánech pražských městských firem a vazby na polostátní společnost ČEZ. Schůzku svolal předseda hnutí Andrej Babiš kvůli tomu, že Kleslová se údajně pokoušela ovlivnit členy dozorčí rady ČEZ. Pozice Kleslové ve vedení hnutí však zřejmě není ohrožena. Vyplývá to z vyjádření členů předsednictva pro ČTK.

„Rozčílilo mě to, chybovala, proto jsem svolal mimořádné předsednictvo,“ sdělil dnes ČTK Babiš. Informace o aktivitách Kleslové podle něj ANO poškodily a o řešení musí rozhodnout předsednictvo. Rezignaci Kleslové neočekává.

Stejný názor sdílí i další členové předsednictva, kteří reagovali na dotaz ČTK. První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek nevidí důvod, proč by Kleslová měla složit funkci. „Proč by měla, protože se objevila v médiích?“ řekl ČTK. Dodal, že zprávy o zakázkách Kleslové pro ČEZ, které prosákly na veřejnost, považuje za útok na předsedu hnutí Andreje Babiše. „Je to pouze útok na pana Babiše prostřednictvím paní Kleslové, to tady ví celá republika. To není o paní Kleslové, to je o Babišovi a hnutí ANO,“ řekl.

Média během posledních týdnů informovala o smlouvě advokátní kanceláře Kleslové pro ČEZ, díky které si starostka Prahy 10 vydělala až 100.000 korun měsíčně. Kleslová je také členkou představenstva společnosti Pražská teplárenská a předsedkyní dozorčí rady Pražské energetiky. Díky angažmá v pražských firmách si podle Lidových novin přijde až na miliony korun ročně.

Podle kritiků je Kleslová jednoznačně ve střetu zájmů. Poslanec Jan Volný (ANO), který je rovněž členem předsednictva hnutí, vnímá situaci jinak. Angažmá zastupitelů v obecních firmách je podle něj pochopitelné, nesou za ně totiž odpovědnost. „Je otázka, jestli by tyto obecní firmy měly těm radním a zastupitelům, respektive správním a dozorčím radám platit takové peníze,“ řekl ČTK Volný. Spolupráce s ČEZ je podle něj jiný případ. „ČEZ je státní, v tom to logiku možná už nemělo, když paní Kleslová je teď v této pozici na Praze 10,“ podotkl.

Odvolání ani rezignaci Kleslové Volný neočekává. „Že by se dělaly nějaké zásadní závěry, to si nemyslím,“ prohlásil. Představenstvo podle něj bude spíše debatovat o obecném přístupu k zastoupení politiků v orgánech obecních firem. To potvrdil i Faltýnek. „Chceme vést debatu o tom principu, jestli ten princip je správný, nebo špatný,“ řekl.

Další člen předsednictva Martin Stropnický se nechtěl k odstoupení nebo odvolání Kleslové před jednáním vyjadřovat. „Nemá smysl o tom před jednáním mluvit,“ napsal v SMS.

Velmi kriticky se k dění kolem místopředsedkyně Kleslové vyjádřil poslanec ANO Ivan Pilný. „Mě paní Kleslová tím, co se kolem ní vynořilo ani příliš nepřekvapila. Nechci říct, že jsem to očekával, nebo že jsem znal nějaké detaily, ale tak nějak to zapadá do jejího profilu,“ řekl ČTK Pilný. Připomněl, že nesouhlasil se zvolením Kleslové do vedení ANO a jeho názor se nezměnil.

Předseda sněmovního hospodářského výboru Pilný poukázal také na to, že Kleslová je zvyklá na zákulisní jednání. „Úplně přesně nevím, co dělá, možná to dělá tak, jako obvykle, to znamená někde pod linkou, nebo pod lavicí,“ řekl o jejím spojení s ČEZ.

Pilný na březnovém sněmu ANO usiloval o post místopředsedy hnutí, ale neuspěl. Není ani členem předsednictva. Očekává ale, že vedení hnutí zaujme „razantní stanovisko“. „Myslím si, že paní Kleslová rozhodně tímhle hnutí ANO neprospívá,“ uzavřel poslanec.

Newsletter