Vedení EBRD podpořilo žádost Číny o členství

Vedení Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) podpořilo žádost Číny o členství. Žádost nyní posoudí Rada guvernérů EBRD, v níž má každá členská země jednoho zástupce, obvykle ministra financí. Podle agentury Reuters se očekává, že guvernéři žádost v prosinci schválí.

Peking by v takovém případě získal v EBRD symbolický podíl 0,1 procenta. Předpokládá se, že Čína by se spíše podílela na financování banky, než aby z ní čerpala investice.

EBRD je v současnosti vlastněna 64 zeměmi, Evropskou unií a Evropskou investiční bankou (EIB). Přijetí Číny za člena EBRD by podle listu Financial Times vedlo k dalšímu posílení vztahů druhé největší ekonomiky světa s Evropou. Místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen v září uvedl, že Evropská unie hodlá podpořit prohloubení spolupráce mezi Čínou a EBRD.

EBRD byla založena v roce 1991, aby pomáhala bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. Později své aktivity rozšířila i do některých afrických a asijských zemí. V České republice už nějaký čas neinvestuje, protože Česko podle pravidel EBRD dosáhlo dostatečného stupně transformace ekonomiky.

Newsletter