Vedení francouzské EDF schválilo britský jaderný projekt

Vedení francouzské elektrárenské společnosti EDF dnes potvrdilo svůj souhlas s projektem rozšíření britské jaderné elektrárny Hinkley Point. Agentuře Reuters to řekly informované zdroje. Správní rada EDF vydala své potvrzení projektu dva týdny poté, co dostavbu Hinkley Point schválila nová britská vláda, která se jej překvapivě rozhodla přezkoumat.

Zdroje sdělily, že správní rada schválila projekt za 18 miliard liber (564 miliard Kč) deseti hlasy, sedm členů bylo proti. Byl to stejný poměr jako při prvním hlasování v červenci. Management EDF předložil správní radě projekt k novému posouzení poté, co britská vláda svým rozhodnutím omezila právo EDF prodat kontrolní podíl v projektu.

EDF má postavit první nové jaderné bloky v Británii za dvě desetiletí s pomocí čínské státní společnosti China General Nuclear (CGN). Londýn si tento měsíc vymínil, že Hinkley Point nebude moci bez souhlasu vlády změnit majitele. EDF od roku 2009 v Hinkley Point provozuje dva bloky, které zahájily provoz v roce 1973.

Projekt rozšíření Hinkley Point o dva nové reaktory byl poprvé oznámen v roce 2007. Termín uvedení elektrárny do provozu byl ale od té doby několikrát odložen kvůli regulačním překážkám, jaderné havárii v japonské Fukušimě a zhoršení finanční situace EDF. Loni se francouzský podnik dohodl, že čínská společnost CGN do projektu vloží šest miliard liber a získá v něm třetinový podíl.

Newsletter