Vedení OKD doplatilo platy 800 zaměstnancům s nejvyššími příjmy

Vedení těžební společnosti OKD, která je od června v úpadku, doplatilo mzdy svým 800 zaměstnancům s nejvyššími příjmy. Tato skupina pracovníků v řádném termínu dostala jen zálohy ve výši 20.000 korun. Vrcholový management společnosti si svoje platy vyplatí nejdříve příští týden. ČTK to dnes řekl mluvčí firmy Ivo Čelechovský.

Firma se potýká s nedostatkem hotovosti a na výplatu celých mezd, na něž potřebuje měsíčně zhruba 400 milionů korun, neměla dost peněz. Na způsobu řešení této situace se vedení dohodlo s odboráři.

Čelechovský řekl, že dnes byly odeslány bankovní příkazy k úhradě všech závazků těžařské firmy vůči kmenovým zaměstnancům. „V deklarovaném termínu vedení společnosti OKD tak dodrželo svůj závazek a na konta zaměstnanců doplatilo jejich peníze za uplynulý měsíc dle daného příslibu,“ uvedl.

Rozdělení mzdy na dvě části se týkalo asi 800 lidí. Firma má zhruba 9500 vlastních zaměstnanců. Vedení si vyplatí mzdy až poté, co budou mít všichni zaměstnanci na účtech celé výplaty. Podle mluvčího to bude po 22. srpnu.

Právě na mzdy je určen úvěr 700 milionů korun, který pro OKD schválila vláda. Jeho získání ale bylo podmíněné tím, že věřitelé jako způsob řešení úpadku OKD zvolí reorganizaci. To se také 11. srpna při jednání u Krajského soudu v Ostravě stalo. Proti reorganizaci byl jediný z více než sta přítomných věřitelů, několik se jich hlasování zdrželo. Následně stát s vedením firmy podepsal úvěrovou smlouvu.

„Částka 700 milionů korun je maximální úvěrový rámec, který můžeme, ale nemusíme vyčerpat,“ řekl mluvčí. Dodal, že pokaždé, když bude společnost chtít peníze použít, musí jí to schválit insolvenční správce. Peníze by podle něj měly vystačit do konce letošního roku.

V černouhelné OKD nyní pracuje asi 12.000 lidí, z toho zhruba 9500 jsou vlastní zaměstnanci firmy a ostatní jsou pracovníci agentur a dodavatelských společností. Zadlužená firma má uznané pohledávky za několik miliard korun.

OKD patří společnosti New World Resources (NWR). Majitelem většiny hlasovacích práv v NWR jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do neformálního uskupení Ad Hoc Group (AHG). Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patří podnikateli Zdeňku Bakalovi. OKD se do červených čísel propadla v roce 2013. Například v loňském roce dosáhla firma podle Sbírky listin ztráty téměř sedm miliard korun.

Newsletter