Vedení předvolební kampaně chce Sobotka svěřit poslanci Birkemu

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce, aby volební kampaň strany před letošními volbami do Sněmovny řídil poslanec a náchodský starosta Jan Birke. Má podle něj potřebný tah na branku. Předsednictvo bude o obsazení funkce jednat dnes odpoledne, jméno manažera bude projednávat později také ústřední výkonný výbor. Ráno zasedalo grémium strany, na kterém Sobotka svůj návrh představil kolegům.

Sobotka v prohlášení, které zaslal ČTK, uvedl, že Birke je pracovitý regionální politik, který má velmi dobrou znalost prostředí ČSSD. „Zejména poslední tři roky jsem s Janem Birkem intenzivně spolupracoval při prosazování sociálnědemokratického a vládního programu v Poslanecké sněmovně,“ uvedl.

Spekulovalo se o tom, že kampaň povede státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Sobotka však ráno na twitteru napsal, že navrhne Birkeho. „Letošní volby budou mimořádně důležité, rozhodnou o dalším směřování naší země,“ sdělil Sobotka ČTK. ČSSD chce volby vyhrát a navázat na úspěšnou vládní práci, dodal.

Birke uvedl, že chce volby vyhrát. Neobává se ztráty, kterou ČSSD má v průzkumech na hnutí ANO. „Je to výzva, jsem vítězný typ,“ řekl novinářům ve Sněmovně. Začíná už vybírat spolupracovníky, podrobnosti o své představě podoby kampaně zatím nechtěl prozradit.

Před čtyřmi lety zastával funkci manažera ČSSD ve volbách do Sněmovny současný ministr vnitra a místopředseda strany Milan Chovanec. V loňských krajských a senátních volbách, které skončily pro ČSSD neúspěchem, se funkce ujal europoslanec Miroslav Poche.

Poslanec Jeroným Tejc, který patří mezi vnitrostranické kritiky, vnímá výběr Birkeho pozitivně. „Rozhodnutí má svou logiku, přinejmenším protože je dlouholetým členem sociální demokracie, má zkušenosti z komunální i z centrální politiky a především, účastnil se volebních kampaní. Jsem rád, že se nestal manažerem někdo, kdo třeba je v ČSSD jen pár měsíců a nikdy nevylepil ani jeden plakátek,“ řekl. Narážel tak na možnou kandidaturu Prouzy.

Sociální demokracie v polovině prosince vyvrátila zprávy, že Prouzu už do funkce vybral ústřední výkonný výbor. Rozhodnutí totiž přísluší předsednictvu, které se dnes schází naposledy před březnovým sjezdem strany. Na něm se Birke bude ucházet o funkci v nejužším vedení ČSSD.

Samotný volební manažer podle Tejce ale nemůže dovést stranu k výhře, výsledek svou prací ovlivní nanejvýš o pár procent. „K vítězství ji může dovést dobrý program a především to, že se staneme lídrem, že budeme mluvit srozumitelně, že nebudeme působit jako úředníci a že budeme důvěryhodní pro voliče,“ řekl.

Newsletter