Dolar smazal zisky v dolarovém indexu i proti euru. K silnější společné měně přispěla například německá čísla o inflaci, která meziročně překonala konsensus trhu. Měny regionu postupně obrací do zisku. Koruna se obchoduje zpět pod 26,10 za euro.

Vedení vládní KDU-ČSL je pro reorganizaci zadlužené OKD

Vedení vládní KDU-ČSL podporuje reorganizaci zadlužené černouhelné společnosti OKD, o níž rozhodli minulý týden věřitelé firmy. Podle místopředsedy lidovců a Sněmovny Jana Bartoška jde o správný krok. Návrh reorganizace ale podle něj musí obsahovat vyčíslení nákladů na útlum těžby v dolech včetně způsobu, jakým bude hrazen.

Bartošek dnes před novináři zdůraznil, že po dobu přípravy plánu reorganizace se nesmějí snižovat platy horníků a musejí mít zajištěnou stabilní práci.

Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo podle Bartoška představit plán rekvalifikací a to, jak bude propouštěným horníkům nabízet volná místa. Ministerstvo práce nebo ministerstvo pro místní rozvoj by mělo zpracovat návrh, jak těmto lidem zajistit dostupné bydlení, pokud se budou za prací stěhovat, žádá místopředseda KDU-ČSL.

Rozhodnutí o reorganizaci firmy umožní OKD dál těžit uhlí. Stát poskytne společnosti úvěr až 700 milionů korun, smlouva byla uzavřena v pondělí. Její součástí je i to, že stát dosadí do OKD vlastního finančního a provozního ředitele.

V těžební společnosti nyní pracuje asi 12.000 lidí, z toho zhruba 9500 jsou vlastní zaměstnanci firmy, ostatní jsou pracovníci agentur a dodavatelských společností. Zadlužená firma má uznané pohledávky za několik miliard korun.

Newsletter