Velké obchody budou dnes poprvé na svátek zavřené

Dnes se v praxi poprvé uplatní zákaz prodeje ve větších obchodech. Ve výkladu zákona ale podle obchodníků panuje zmatek. Větší část obchodních center zůstane otevřená, některá zavřou. Uzavřeny zůstanou také některé menší prodejny, na něž se zákaz nevztahuje. Na kontroly vyrazí inspektoři České obchodní inspekce (ČOI).

Většina nákupních center zůstane sice otevřená, zákazníci ale budou moci nakoupit jen v menších obchodech. Fungovat bude např. síť malých prodejen Žabka. Pražské OC Arkády Pankrác se ve svátek nakupujícím uzavřou. Naopak nákupní centra Chodov a Černý Most zůstanou 28. října otevřena. V pražském Palladiu bude zavřena zhruba pětina z celkového počtu tamních obchodů.

Otevřeny zůstanou výdejní místa Alza.cz, s výjimkou Kladna, Příbrami, Děčína a Frýdku-Místku. Také hračkářství Hamleys v centru Prahy bude otevřeno, hračky ale prodávat nebude. Obchodní řetězec Albert nakonec nechá otevřené jen dvě prodejny oproti původně oznámeným šesti. Jde o malý supermarket u náměstí Míru v Praze a hypermarket Albert na autobusovém nádraží v Českých Budějovicích.

Česká obchodní inspekce (ČOI) dnes bude kontrolovat uzavření velkých prodejen, zaměří se na obchodníky, kteří avizovali, že se budou snažit zákon obejít. Nejvíc inspektorů bude v terénu v Praze.

Ztráta tržeb obchodníků kvůli zákazu prodeje o některých státních svátcích dosáhne ročně zhruba čtyř miliard korun, tvrdí Mezinárodní asociace nákupních center.

Podle odborářů ale naprostá většina zaměstnanců řetězců volno ve státní svátek vítá. „Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě stanoví pouhých sedm dní v roce, kdy mají zaměstnanci obchodních řetězců jistotu, že mohou oslavit svátky s rodinou nebo nejbližšími lidmi, což je běžné u velké většiny ostatních profesí,“ uvedla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová.

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno jen do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun.

Newsletter