Velké stavební firmy v ČR i přes krizi v oboru propouštět nebudou

Velké stavební firmy v ČR i přes krizi v oboru zatím nesáhly k propouštění a v blízké době takový krok ani neplánují. Některé z nich však očekávají další pokles tržeb. Vyplývá to z ankety ČTK, která oslovila společnosti s ročním obratem aspoň pět miliard korun. Podle Českého statistického úřadu české stavebnictví letos do konce července meziročně propadlo o 11 procent, inženýrské stavitelství dokonce o 15 procent. Pokles je však do jisté míry způsoben vysokou srovnávací základnou z loňského roku, kdy Česká republika na poslední chvíli dočerpávala evropské peníze z programového období 2007 – 2013.

Některé firmy se snaží nahrazovat výpadek velkých zakázek menšími stavbami, firma Metrostav naopak přesouvá svoje aktivity do zahraničí. Na trhu se navíc začíná opakovat situace z krize po roce 2008, kdy stavební firmy vstupují do veřejných zakázek s podnákladovými cenami. Podle odhadu stavařů po roce 2008 sektor opustilo zhruba 50.000 zaměstnanců.

„Skupina Metrostav má přibližně 5000 zaměstnanců. Společnost Metrostav jich má asi 2800 a toto číslo kolísá v rozsahu plus minus 30 zaměstnanců. Z našeho pohledu tak jde spíše o odchylku než skutečné kolísání,“ uvedl generální ředitel Pavel Pilát. Firma loni měla tržby 19,2 miliardy korun a byla tak jedničkou na domácím trhu. Letos toto číslo plánuje udržet.

„Ovšem je nutno zdůraznit, že vzhledem k absenci nebo nepřipravenosti velkých projektů v České republice, zejména v oblasti infrastruktury, se i nadále mění struktura našich výkonů ve prospěch zahraničních zakázek. Nyní máme asi třetinu výkonů a zisku ze zahraničních projektů,“ dodal Pilát. Z 5000 zaměstnanců skupiny Metrostav jich v cizině pracuje přes 1500. Především díky zahraničním zakázkám, aktuálně na Slovensku, má Metrostav podle Piláta zásobník práce v lepším stavu než loni touto dobou.

Firma Eurovia zatím eviduje meziroční pokles výkonů zhruba o pětinu a podle mluvčí firmy Ivety Štočkové ani zásobník zakázek na další období nevykazuje povzbudivé hodnoty. „Bohužel, tento vývoj jsme očekávali. Paradoxně nikoliv kvůli nedostatku financí na výstavbu, ale vzhledem k vývoji kolem EIA (posuzování vlivu staveb na životní prostředí), mnoho staveb nemá dořešené majetkové poměry, náběh projektování staveb je stále pomalý,“ sdělila Štočková.

Investiční výstavba v Česku je podle ní paralyzovaná a pozvolné zlepšení lze čekat zhruba do tří let. V současné době Eurovia pracuje ve větší míře v regionech, opravuje místní komunikace, pracuje na železnici. „Navzdory vývoji na stavebním trhu se nám však zatím daří udržet si zaměstnanost,“ doplnila Štočková.

Nedostatek velkých zakázek potvrdil také Strabag. „Snažíme se menší množství zakázek v segmentu velkých infrastrukturních projektů kompenzovat menšími stavbami. Vzhledem k tomu, že máme své pobočky rozmístěné po celém území republiky, byli jsme schopni na tuto situaci reagovat jak z hlediska personálních, tak i výrobních kapacit,“ řekla mluvčí společnosti Edita Novotná. Počet zaměstnanců označila za stabilizovaný, firma ho nemusela snižovat. „Snažíme se nejen udržet si stávající zkušené a odborně zdatné zaměstnance, ale máme zájem rozšiřovat naše řady i o nové odborníky v technických oborech,“ doplnila.

Zhruba o pětinu nižší tržby než loni podobně jako Eurovia očekává také Swietelsky. Podle bývalého jednatele Petra Čížka firma doufá, že se zakázky podobně jako v minulých letech objeví ke konci roku. „Utěšujeme se i tím, že od října začne platit nový zákon o veřejných zakázkách. A protože k němu zatím neexistují žádné vysvětlivky, většina firem se bude snažit ještě v září vypsat to, co mají připravené. Aby se to soutěžilo ještě podle starého zákona,“ uvedl Čížek. Na trhu se podle něj začaly znovu objevovat praktiky z doby po začátku krize po roce 2008, kdy firmy ve veřejných zakázkách podávaly nabídky hluboko pod projektovými a nákladovými cenami.

Také Swietelsky se snaží nepropouštět. „Většinu práce děláme svými kapacitami, takže se snažíme naše odborné pracovníky držet pohromadě. Protože když ty lidi propustíte, při růstu je pak obrovský problém dát je zase dohromady. I když na ekonomice firmy se to samozřejmě odráží,“ dodal Čížek.

Newsletter