Venezuele hrozí pozastavení členství ve sdružení Mercosur

Čtyři zakládající členové latinskoamerického obchodního sdružení Mercosur požadují, aby Venezuela do 1. prosince splnila všechny podmínky členství. V opačném případě bude zemi členství pozastaveno, uvedlo v úterý brazilské ministerstvo zahraničí.

Brazílie, Argentina, Paraguay a Uruguay se také rozhodly, že Venezuele nedovolí převzít předsednictví Mercosuru, ve kterém se střídají členské státy. Namísto Venezuely tak bude organizaci předsedat komise složená ze zástupců zakládajících zemí, uvedla agentura AP.

Venezuela se stala členem Mercosuru v roce 2012. Zakládající země však tvrdí, že Venezuela stále nesplnila řadu požadavků organizace, například v oblasti ochrany lidských práv.

Venezuela je již několik let v hluboké ekonomické krizi, v níž se lidem nedostává základních potravin ani léků. Z katastrofální situace viní opozice i řada ekonomů hospodářskou politiku socialistické vlády. Opozice se již několik měsíců snaží o uspořádání referenda o odvolání prezidenta Nicoláse Madura.

„Členství v Mercosuru je považováno za důležité pro venezuelský režim, protože ukazuje obyvatelům integraci země v regionu,“ upozornil Oliver Stuenkel z institutu FGV.

Venezuela dostala při vstupu do Mercosuru čtyři roky na splnění požadavků sdružení. Podle brazilských diplomatů jich ale do letošního srpna splnila jen zhruba 30 procent.

Newsletter