Venezuele letos podle odborníků hrozí platební neschopnost

Venezuela by se podle odborníků mohla v letošním roce dostat do platební neschopnosti. Země se nyní nachází v hluboké hospodářské recesi, za kterou stojí zejména výrazný pokles cen ropy. „Otázkou není, zda se Venezuela do platební neschopnosti dostane, ale kdy k tomu dojde,“ řekl serveru CNN Russ Dallen ze společnosti LatInvest, která investuje v Latinské Americe. „Docházejí jim možnosti,“ dodal.

Řada odborníků předpokládá, že Venezuela se do platební neschopnosti dostane nejpozději na podzim, kdy ji čeká řada velkých splátek dluhu. V říjnu a listopadu bude země muset uhradit téměř pět miliard dolarů (zhruba 123 miliard Kč).

Odborníci přitom odhadují, že Venezuela má nyní v hotovostních rezervách méně než miliardu dolarů. Podle CNN je země již nyní nucena ke splácení dluhů využívat mimo jiné své zlaté rezervy.

„Nemají dost dolarů ke splácení svých vnějších dluhů,“ upozorňuje analytik Mauro Roca z investiční banky Goldman Sachs. „Tamní ekonomické podmínky patří k nejhorším na světě. Je to zjevně neudržitelné,“ dodává.

Již tento pátek má Venezuela splatit dluhopisy v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Podle zdrojů agentury Reuters nicméně vláda disponuje prostředky k uhrazení této částky. „Problémem není únor,“ uvedl jeden ze zdrojů obeznámených s ekonomickou strategií vlády. „Obavy vyvolávají říjen a listopad,“ dodal.

Venezuelská ekonomika podle tamní centrální banky v loňském roce klesla téměř o šest procent. Venezuelské hospodářství je silně závislé na ropě, jejíž ceny se od poloviny roku 2014 propadly o více než 70 procent.

Země se nyní potýká s vysokou inflací, která loni přesáhla 180 procent. Venezuelský prezident Nicolás Maduro tento měsíc oznámil devalvaci měny a poprvé po téměř 20 letech zvýšení cen pohonných hmot. Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje, že v letošním roce míra inflace vystoupí na 720 procent.

Newsletter