Venezuelské opozici uniká šance na včasné referendum o Madurovi

Venezuelské opozici se dnes vzdálila šance na včasné vypsání referenda o odvolání prezidenta Nicoláse Madura. Na další ze série opozičních demonstrací, které požadují co nejrychlejší hlasování, přišlo výrazně méně lidí než na předchozí akce. Madurovi, který ve čtvrtek prodloužil o další dva měsíce stav ekonomické nouze, navíc hraje do karet i dnešní rozhodnutí volební komise. Ta podle agentury EFE opět odložila stanovení termínu pro další fázi referenda.

Zatímco masivního úvodního protestu 1. září se zúčastnilo přes milion lidí nespokojených s Madurovým způsobem vedení země, dnes se jich v ulicích Caracasu sešlo sotva několik tisíc. Média vysvětlují opadající aktivitu únavou, pocitem marnosti boje proti Madurovu aparátu či nutností stát v dlouhých frontách na nedostatkové základní zboží.

„Tuhle situaci už nelze tolerovat. Je mi zle z front, nemohu sehnat jídlo ani léky,“ řekla agentuře Reuters jedna z účastnic dnešního protestu Edelmira Floresová. Jeden z opozičních vůdců Henry Ramos označil za úspěch fakt, že se v atmosféře „diktatury“ podařilo do ulic dostat několik tisíc lidí. Média se však shodují, že klesající počet odpůrců je pro Madura povzbuzením.

Prezident navíc posílil svou moc dvouměsíčním prodloužením stavu ekonomické nouze, což zdůvodňuje nutností zajistit v zemi politickou a ekonomickou stabilitu. Podle opozice se tím socialistický vůdce snaží koncentrovat veškerou moc v zemi do svých rukou.

Dekret o výjimečném stavu a stavu ekonomické nouze, který Maduro prosadil přes nesouhlas parlamentu, umožňuje prezidentovi například disponovat majetkem soukromého sektoru oficiálně za účelem zásobování obyvatel základními potřebami. Těch se Venezuelanům již delší dobu nedostává, neboť země je v hluboké ekonomické krizi.

V dekretu se též uvádí, že prezident „může nařídit další opatření sociální, ekonomická a politická, která jsou podle něj za současných okolností potřeba“.

Někteří tvrdí, že Maduro se takto snaží vyhnout referendu o svém odvolání, pro které už opozice shromáždila dva miliony podpisů. Předsedkyně ústřední volební komise dnes oznámila, že slibované stanovení termínu pro další fázi složitého procesu je odloženo na neurčito.

Podle opozice režim referendum záměrně zdržuje. Pokud se totiž plebiscit uskuteční po 10. lednu příštího roku a Maduro bude odvolán, nahradí ho viceprezident z téže politické strany. Vysloví-li se lidé pro odchod Madura před tímto datem, musejí se konat nové volby. Podle nedávného průzkumu si Madurovo odvolání přeje 64 procent voličů.

Newsletter