Dolarový index umazal většinu dopoledních ztrát. Euro se proti dolaru vrátilo těsně pod 1,1900 EURUSD. Koruna dopoledne krátce oslabila až k 26,25 za euro. Aktuálně maže předchozích ztráty a je na 26,15 EURCZK.

Věřitelé dokončili inspekci na Kypru, otevřeli cestu k penězům

Zástupci mezinárodních věřitelů po dlouhých odkladech dnes úspěšně završili pravidelnou inspekci záchranného programu pro Kypr. Plyne to z dnešního oznámení Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Schválení závěrů inspekce je klíčem k tomu, aby Kypr mohl dostat další slíbené úvěry a aby se mohl zapojit do programu nákupů státních dluhopisů, který letos zahájila ECB. 

Dokončení inspekce se protahovalo kvůli tomu, že Kypr odkládal přijetí zákona, který by bankám umožňoval zabavovat nemovitosti kvůli nesplácení hypoték. Nedávno ale parlament zákon schválil v té podobě, v jaké si jej věřitelé představovali. 

Záchranný úvěr pro Kypr od MMF a Evropské unie byl schválen v březnu 2013. Země se dostala do problémů kvůli krizi ve svém bankovním sektoru, který měl silné napojení na Řecko. Celkem má Kypr dostat deset miliard eur (273 miliard Kč), doposud obdržel téměř šest miliard eur. 

Kypr se dostal do sporu s věřiteli ohledně zákona o zabavování a prodeji nemovitostí s nesplácenými hypotékami již loni. Zákon měl vstoupit v platnost do konce loňského roku, parlament ale jeho schválení odkládal. Díky zákonu bude pro banky jednodušší získat zástavy na nesplácených úvěrech, které tvoří zhruba polovinu všech bankovních úvěrů v zemi. 

Newsletter