Veterináři potvrdili u druhé labutě v Praze ptačí chřipku

U labutě nalezené na Střeleckém ostrově v Praze potvrdili veterináři nález ptačí chřipky. Jde o druhý případ u volně žijícího ptáka na území hlavního města. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

„Právě jsme obdrželi protokol o výsledku laboratorního vyšetření, kdy byl potvrzen u uhynulé labutě nalezené na Střeleckém ostrově na Praze 1 virus vysoce patogenní ptačí chřipky subtypu H5N8,“ řekl Pejchal. První labuť byla nalezená u Pražské tržnice v Praze 7.

V ČR se ptačí chřipka objevila přibližně před dvěma týdny po zhruba deseti letech. Zatím je v Česku sedm ohnisek, přičemž do českého pohraničí zasahují i ochranná pásma okolo polského ohniska v lokalitě města Kudowa Zdrój asi kilometr za státní hranicí.

Většina ohnisek v Česku je na jižní Moravě, jedno je v Lázních Toušeň ve Středočeském kraji a dvě v Jihočeském kraji. Chovatelé mohou dostat od státu za vybité kusy náhradu, musejí však o ni požádat do šesti týdnů od utracení zvířat. Kvůli nákaze platí zákaz pořádání výstav ptáků, komerční chovatelé nesmějí ptactvo mít ve volném výběhu, jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.

Newsletter