Euro umazává proti dolaru část včerejších ztrát a posouvá se nad 1,1640 EURUSD: Měny regionu mírně sílí. Koruna se po včerejším oslabení obchoduje nad 25,60 za euro, je tedy nejslabší od července.

Více než dvě pětiny dluhopisů ČR drží zahraniční investoři

Přes dvě pětiny českých státních dluhopisů v korunách drží zahraniční investoři. V absolutní částce jde o 602 miliard z celkových 1,433 bilionu korun dluhopisů vydaných na domácím trhu. Vyplývá to z informací zveřejněných dnes ministerstvem financí. Před rokem, v lednu 2016, činil podíl zahraničních vlastníků dluhopisů necelých 25 procent.

Podle analytiků jde o rekordní úroveň. „Vývoj je spojen s růstem spekulací na blížící se konec kurzového závazku ČNB, který vede k vysokému zájmu zahraničních investorů o tuzemské státní dluhopisy,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Zahraniční investoři totiž sázejí na posílení koruny po konci kurzového závazku ČNB a státní dluhopisy jsou pro ně jedním z mála nástrojů, kam své peníze umístit, upozornil ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Někteří investoři pak podle něj využívají současné nerovnováhy a půjčují svá eura nebo dolary na českém trhu, kde je cizí měny nedostatek. Získají tak koruny a za to ještě inkasují vysokou prémii. Ta jim umožní koupit dluhopisy i se záporným výnosem, protože prémie jim zajistí zisk.

Ministerstvo financí na finančních trzích prodává od konce roku 2015 státní dluhopisy s kratší dobou splatnosti i se záporným výnosem. Investoři tak státu platili za to, že mu půjčují peníze. Například v půlce letošního ledna dosáhl stát v aukci jednoletého státního dluhopisu průměrného záporného výnosu 1,72 procenta.

Po skončení kurzového závazku ovšem podle Dřímala i Seidlera zájem investorů o české dluhopisy s krátkou splatností a záporným výnosem výrazně poklesne, naopak někteří investoři je začnou prodávat. „Výnosy těchto krátkodobých dluhopisů proto pravděpodobně vzrostou a vrátí se zpět do plusových hodnot,“ uvedl Dřímal.

Celkově má stát ke konci února vydané dluhopisy za 1,647 bilionu korun, z toho je 214 miliard v zahraničních emisích dluhopisů.

Newsletter