Více než dvě pětiny dluhopisů ČR drží zahraniční investoři

Přes dvě pětiny českých státních dluhopisů v korunách drží zahraniční investoři. V absolutní částce jde o 602 miliard z celkových 1,433 bilionu korun dluhopisů vydaných na domácím trhu. Vyplývá to z informací zveřejněných dnes ministerstvem financí. Před rokem, v lednu 2016, činil podíl zahraničních vlastníků dluhopisů necelých 25 procent.

Podle analytiků jde o rekordní úroveň. „Vývoj je spojen s růstem spekulací na blížící se konec kurzového závazku ČNB, který vede k vysokému zájmu zahraničních investorů o tuzemské státní dluhopisy,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Zahraniční investoři totiž sázejí na posílení koruny po konci kurzového závazku ČNB a státní dluhopisy jsou pro ně jedním z mála nástrojů, kam své peníze umístit, upozornil ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Někteří investoři pak podle něj využívají současné nerovnováhy a půjčují svá eura nebo dolary na českém trhu, kde je cizí měny nedostatek. Získají tak koruny a za to ještě inkasují vysokou prémii. Ta jim umožní koupit dluhopisy i se záporným výnosem, protože prémie jim zajistí zisk.

Ministerstvo financí na finančních trzích prodává od konce roku 2015 státní dluhopisy s kratší dobou splatnosti i se záporným výnosem. Investoři tak státu platili za to, že mu půjčují peníze. Například v půlce letošního ledna dosáhl stát v aukci jednoletého státního dluhopisu průměrného záporného výnosu 1,72 procenta.

Po skončení kurzového závazku ovšem podle Dřímala i Seidlera zájem investorů o české dluhopisy s krátkou splatností a záporným výnosem výrazně poklesne, naopak někteří investoři je začnou prodávat. „Výnosy těchto krátkodobých dluhopisů proto pravděpodobně vzrostou a vrátí se zpět do plusových hodnot,“ uvedl Dřímal.

Celkově má stát ke konci února vydané dluhopisy za 1,647 bilionu korun, z toho je 214 miliard v zahraničních emisích dluhopisů.

Newsletter