Video, kde se útočník z vlaku hlásí k IS, je zřejmě pravé

Video, v němž se afghánský útočník z bavorského vlaku přihlásil k teroristické skupině Islámský stát (IS), je zřejmě pravé. Dnes večer to v televizi ZDF řekl šéf úřadu německé kancléřky Angely Merkelové Peter Altmaier. Podle něj je třeba prověřit, nakolik byla organizace do útoku skutečně zapojena.

IS prostřednictvím své agentury Amak zveřejnil nahrávku, ve které sedmnáctiletý Afghánec slibuje, že spáchá teroristický čin, a tvrdí, že útočníci IS napadnou nevěřící v jejich domovech, ve vesnicích a na letištích. Mladík, který v pondělí večer ve vlaku do Würzburgu zranil pět lidí, se v nahrávce také hlásí k hnutí.

„Prověřování stále pokračuje, ale bezpečnostní úřady vycházejí v předběžných závěrech z toho, že to video je autentické,“ řekl Altmaier. „Musíme proto vycházet z toho, že přinejmenším pro něj (útočníka) mělo význam, aby byl jeho čin dáván do souvislosti s IS,“ doplnil.

Do jaké míry se teroristické uskupení do útoku skutečně zapojilo, musí podle Altmaiera německé bezpečnostní složky vyšetřit. „Budeme sledovat všechny stopy,“ uvedl šéf úřadu německé kancléřky.

Útočník přišel do Německa loni v létě jako uprchlík a protože v zemi neměl příbuzné, žil u pěstounské rodiny. Podle státního zastupitelství v Bamberku se mladík v sobotu dozvěděl o smrti svého přítele v Afghánistánu, což ho podle vyšetřovatelů pravděpodobně motivovalo k činu. Útočník zanechal dopis na rozloučenou, v něm psal o pomstě nevěřících za utrpení muslimů.

Newsletter